Zablokowali geny umożliwiające komarom przenoszenie malarii

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2018 12:11

Odkrycie naukowców z Johns Hopkins University, opisane na łamach czasopisma "PLOS Pathogens", otwiera nowe możliwości powstrzymywania procesu przenoszenia malarii i może zwiększyć szanse opanowania epidemii, która rocznie zabija na świecie nawet pół miliona ludzi.

Zablokowali geny umożliwiające komarom przenoszenie malarii. Fot. Archiwum

Wykorzystali oni nowoczesną technikę edycji genów CRISPR/Cas9 do blokowania u komarów z gatunku Anopheles gambiae genów umożliwiających infekcję pasożytem Plasmodium.

W organizmie komara zarodziec malarii (Plasmodium) przechodzi szereg przemian, zanim dotrze do gruczołów ślinowych owada, z których po ukąszeniu może być przeniesiony na człowieka. Ten cykl wymaga udziału szeregu białek, stąd pomysł, by z pomocą metody edycji genów CRISPR/Cas9 zablokować poszczególne geny, które te białka kodują. Wyłączając konkretne geny można sprawdzić, czy w ten sposób można praktycznie i trwale zablokować rozwój zarodźca i jego transmisję.

Badacze z Johns Hopkins University pokazali już wcześniej, że istotne może być zablokowanie działania białka kodowanego przez gen FREP1. Prowadzone są nawet prace nad stworzeniem odpowiedniej szczepionki. Teraz podjęto próbę użycia "broni" genetycznej i faktycznie okazało się, że deaktywacja genu FREP1 znacząco zmniejszyła ryzyko przeniesienia infekcji zarówno atakującą ludzi, jak i gryzonie odmianą Plasmodium.

Czytaj: www.rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum