Za regulację snu odpowiada nie tylko mózg, także mięśnie

Autor: naukawpolsce.pap.pl/Rynek Zdrowia • • 09 sierpnia 2017 15:53

Nie tylko mózg kontroluje długość i jakość snu. Duży wpływ na potrzebę i przebieg wypoczynku ma również białko zawarte w mięśniach - informują amerykańscy naukowcy. Ich odkrycie może zmienić podejście do leczenia zaburzeń snu.

Za regulację snu odpowiada nie tylko mózg, także mięśnie
Za regulację snu odpowiada nie tylko mózg, także mięśnie. FOT. Flickr/planetchopstick (CC BY-ND 2.0)

Współpraca badaczy z kilku amerykańskich ośrodków naukowych (m.in. UT Southwestern Medical Center, Morehouse School of Medicine i University Florida) zaowocowała niebanalnym stwierdzeniem - kontrola snu nie jest wyłącznie domeną mózgu. W całym procesie uczestniczą też mięśnie, a raczej biorące udział w regulacji zegara biologicznego białko BMAL1.

Podczas eksperymentów na myszach naukowcy wykazali, że gryzonie z wyższą zawartością białka BMAL1 w mięśniach szybciej dochodzą do siebie po deprywacji snu. Z kolei zwierzęta pozbawione białka BMAL1 odczuwają nadmierną potrzebę snu, zapadają w głębsze drzemki i gorzej znoszą niewystarczającą ilość snu.

Obecność lub niedobór białka BMAL1 w mózgu nie ma większego znaczenia dla przebiegu wypoczynku. Jego stężenie w mięśniach jest nieodzownym elementem procesu regulacji snu.

Zdaniem specjalistów wyniki badania mogą pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia zaburzeń snu, a zwłaszcza nadmiernej senności. Mogą też przydać się osobom pracującym w zawodach wymagających wzmożonej czujności, np. żołnierzom lub pilotom.

- Wyniki tych badań pokazują, że czynnik zawarty w mięśniach może sygnalizować mózgowi potrzebę snu. Jeżeli podobny mechanizm występuje u ludzi, otrzymamy możliwość stworzenia nowych leków do terapii zaburzeń snu - komentuje dr Joseph S. Takahashi z UT Southwestern Medical Center.

Czytaj: www.naukawpolsce.pap.pl

Więcej na temat badania pod adresem: http://www.utsouthwestern.edu/newsroom/news-releases/year-2017/aug/sleep-disorders.html (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum