PAP/Rynek Zdrowia | 21-04-2015 16:27

Za pomocą drukarki 3D stworzono miniaturowe serce i wątrobę

Naukowcy za pomocą metody trójwymiarowego skanowania i druku wyprodukowali miniaturowe serce i wątrobę. Tzw. organoidy mają pomóc w przyszłych badaniach medycznych nad nowymi lekami i terapiami bez konieczności eksperymentowania na zwierzętach i ich organach.

Fot. Archiwum

"Organoidy" wydrukował zespół badawczy Instytutu Medycyny Regeneracyjnej Szkoły Medycznej Wake Forest w USA. Aby tego dokonać naukowcy "przeprogramowali" komórki skóry, zamieniając je w komórki serca. Po tym zabiegu nadano im kształt za pomocą drukarki 3D i kultur komórkowych. Dzięki temu uzyskano miniaturowe serca o średnicy 0,25 mm - odrobinę szersze niż pojedyncze ludzkie włosy. Podobnych rozmiarów były też wydrukowane wątroby.

Zespół został utworzony na zlecenie amerykańskich władz pod koniec 2013 roku. Na badania Waszyngton przeznaczył 24 mln dolarów. Stojący na czele naukowców Anthony Atala przewidywał wtedy, że prace będą miały duże znaczenie dla przyszłości medycyny.

- Zaprojektowane w laboratoriach miniaturowe organopodobne serca, wątroby, płuca i naczynia krwionośne połączone krążącym substytutem krwi będą razem wykorzystywane do przewidywania oddziaływania na ludzki organizm chemicznych i biologicznych czynników, a także do testowania efektywności potencjalnych terapii - oceniał Atala.

Zwrócono też uwagę, że wykorzystanie drukarek 3D ma doprowadzić do zaprzestania testów medycznych na zwierzętach i pozyskiwania od nich organów do badań.