Za mało selenu to większe ryzyko raka wątroby?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 września 2016 11:00

Niski poziom selenu we krwi nawet dziesięciokrotnie może zwiększać ryzyko zachorowania na raka wątroby - informuje "American Journal of Clinical Nutrition".

Według naukowca z Berlina niski poziom selenu we krwi jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka wątroby. Fot. Archiwum

- Nie oznacza to jednak, że suplementacja tego mikroelementu zmniejsza ryzyko zachorowania na ten nowotwór - podkreśla główny autor badań prof. Lutz Schomburg z Instytutu Endokrynologii Eksperymentalnej w Berlinie.

Niemiecki specjalista przeanalizował 121 przypadków raka wątroby, 100 zachorowań na raka pęcherzyka żółciowego i zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych oraz 40 przypadków raka wewnątrzwątrobowych dróg żółciowych. Do zachorowań tych doszło w ostatnich 10 latach.

Wszystkie dane zgromadzono w ramach europejskich badań o nazwie European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC).

Prof. Schomburg poinformował, że od wszystkich chorych pobrano próbki krwi, żeby ocenić, jaki był u nich poziom selenu. U wszystkich badanych chorych stwierdzono zdecydowanie zbyt niski poziom tego mikroelementu. Pacjentów tych porównano z osobami, u których poziom selenu był wysoki.

Z tego porównania wynika, że tylko w przypadku raka wątroby można mówić o tym, że niski poziom selenu zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór. Jest ono od pięciu do nawet dziesięciu razy większe u osób z niską jego zwartością we krwi.

Prof. Schomburg uważa, że niski poziom selenu we krwi jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka wątroby. Podkreśla jednak, że nie oznacza to, że suplementacja tego mikroelementu może zmniejszać ryzyko tej choroby.

- Potwierdza się jedynie, że najważniejsza jest zbilansowana dieta, w której ważną rolę odgrywa również selen - dodaje. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum