Za mało danych o skuteczności leczenia. Prof. Karaszewski: nie wystarczy wiedzieć, jak długo żył pacjent

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia04 grudnia 2022 10:00

Nie mamy wystarczającej ilości informacji do oceny efektywności leczenia. Posiadamy dane dotyczące śmiertelności, ale brakuje już danych dotyczących jakości życia i sprawności chorych np. po przebytym udarze mózgu – zwraca uwagę prof. Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Proponuje zbieranie takich danych, w oparciu o prostą ocenę pacjentów w poradniach.

Za mało danych o skuteczności leczenia. Prof. Karaszewski: nie wystarczy wiedzieć, jak długo żył pacjent
Jakość leczenia. Zbieramy za mało danych. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
  • Zdaniem prof. Bartosza Karaszewskiego, kierownika Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zbieramy za mało danych o skuteczności leczenia
  • - Niewystarczające jest, że wiemy, kiedy zmarł pacjent, który np. przeszedł udar mózgu, ale ważne jest, by wiedzieć też, jak w tym czasie funkcjonował. To podstawowe dane dla oceny odległej - zaznaczył
  • Profesor proponuje, by niektóre proste do zebrania dane były uzyskiwane podczas wizyt pacjentów w poradniach lekarzy rodzinnych

Ekspert: mamy za mało danych dla oceny skuteczności leczenia

Zdaniem prof. Bartosza Karaszewskiego, kierownika Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zbyt często posługujemy się prostymi parametrami, jak np. śmiertelność, natomiast brakuje wśród zbieranych danych wielu innych parametrów, które opisują jakość życia pacjentów specyficzną dla konkretnych chorób.

To powoduje, że trudno porównywać efektywność leczenia w Polsce z innymi krajami, które analizują, jak w czasie odległym funkcjonuje chory.

Profesor wskazał na potrzebę gromadzenia danych dotyczących losów pacjentów m.in. po udarze mózgu, ze stwardnieniem rozsianym czy chorobą Parkinsona.

- Tu parametrów innych niż śmiertelność nie mamy, a ich posiadanie jest niezbędnym warunkiem oceny efektywności leczenia - zaznaczył.

Jak dowodził, pomocne są już dane nawet zbierane w prosty sposób. Jako przykład choroby, w której można uzyskać tak zbierane dane wskazał udar mózgu, który jest najczęstszą przyczyną trwałej złożonej niepełnosprawności ludzi dorosłych.

Pacjent zmarł? Ważne, by wiedzieć, na ile sprawnie funkcjonował

- Po przebytym udarze nie stosujemy np. oceny pacjenta wg zmodyfikowanej skali Rankina. A przecież taka ocena jest prosta, do zrobienia przez pielęgniarkę w poradni rodzinnej, do której trafia pacjent - mówił profesor. Nawiązał w ten sposób do oceny w sześciostopniowej skali, przypisanej odpowiednim stanom pacjenta - od braku zgłaszanych skarg, po bardzo ciężki stopień inwalidztwa.

- Niewystarczające jest, że wiemy, kiedy zmarł pacjent po udarze mózgu, ale ważne jest, by wiedzieć też, jak w tym czasie funkcjonował. To podstawowe dane dla oceny odległej - zaznaczył.

Jak dodał takimi danymi w przypadku udaru mózgu dysponujemy w oparciu o program trombektomii mechanicznej. Takie dane są zbierane w ośrodkach prowadzących trombektomię i niebawem będzie można je przeanalizować. Jednak dotyczą one tylko nielicznej grupy, podczas gdy dla całej rzeszy czyli ok. 80 tysięcy rocznie pacjentów z udarem takiej oceną nie dysponujemy.

Profesor powiedział też, że np. dane dotyczące jakości życia u chorych leczonych z powodu stwardnienia rozsianego pozwoliłyby poznać długofalową efektywność terapii immunomodulacyjnych stosowanych w tej chorobie.

Parametry proste do oceny. Te dane można zbierać w poradniach

Zaznaczył, iż potrzebujemy scentralizowanej bazy danych pozwalającej na ocenę efektywności leczenia. - Bardzo dobrze, że pacjenta udało się uratować, ale ważne jest też, co dzieje się z nim po kilku miesiącach, po roku, czy np. ma nawrotowe udary, czy dobrze ustaliliśmy etiologię - podkreślał.

- Są parametry dość proste do oceny, możliwe do zbierania w dużych populacjach w oparciu o poradnie - proponował rozwiązanie, które pozwoliłoby na pozyskanie większej liczy danych.

Wypowiedź została zarejestrowana podczas posiedzenia Rady Programowej VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który odbędzie się w dn. 9-10 marca 2023 r.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze