Z science fiction do medycyny

Autor: Menstream.pl/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2014 12:43

Dziś można sobie wyobrazić możliwość wdrukowania implantów bezpośrednio w ciele pacjenta, bez potrzeby operacji i udziału chirurga - zapowiadają inżynierowie.

Z science fiction do medycyny
Jak podaje serwis Menstream.pl, maszyny już nie tylko ratują życie, ale powoli stają się integralną częścią ludzi. Dr inż. Roman Grygoruk z Zakładu Konstrukcji Maszyn i Inżynierii Biomedycznej Politechniki Warszawskiej zapewnia, że dziś można sobie wyobrazić możliwość wdrukowania implantów bezpośrednio w ciele pacjenta, bez potrzeby operacji i udziału chirurga, a bioetyk dr Zbigniew Zalewski zapowiada, że nadchodzi era cyborgów, ludzi-składaków.

Magazyn przypomina m.in., że pierwsza teleoperacja z użyciem supernowoczesnego robota da Vinci została wykonana czternaście lat temu. Trwała zaledwie półtorej godziny i zakończyła się pełnym sukcesem. Najgłośniejsze operacje tego typu miały miejsce w USA. Dziś przeprowadza się je w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. Polski zespół chirurgiczny wykonał już blisko 150 takich operacji.

Więcej: www.menstream.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum