Wysoki poziom estrogenów powiązany z występowaniem autyzmu u chłopców

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2019 21:24

Ekspozycja na wysokie stężenie estrogenów w życiu płodowym zwiększa ryzyko zachorowania na zaburzenia ze spektrum autyzmu u chłopców - wynika z badania zamieszczonego w czasopiśmie "Molecular Psychiatry".

Wysoki poziom estrogenów powiązany z występowaniem autyzmu u chłopców
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W 2015 roku zespół naukowców z University of Cambridge (W. Brytania) oraz Statens Serum Institut (Dania) wykazał, że chłopcy narażeni na wysoki poziom androgenów (hormonów steroidowych o działaniu maskulinizującym) w życiu płodowym częściej chorują na zaburzenia ze spektrum autyzmu.

W najnowszym badaniu specjaliści dowiedli, że tak samo dzieje się w przypadku estrogenów - żeńskich hormonów płciowych, które wbrew pozorom również wykazują w czasie ciąży działanie maskulinizujące.

Badacze przeanalizowali 275 próbek płynu owodniowego pochodzących z Duńskiego Biobanku pod kątem obecności czterech rodzajów estrogenów.

Ustalili, że u męskich płodów, u których później rozwinął się autyzm, prenatalny poziom estrogenów był wyraźnie podwyższony.

Wysokie stężenie tych hormonów pozwalało lepiej przewidywać prawdopodobieństwo wystąpienia autyzmu, niż wysokie stężenie androgenów, np. testosteronu.

- Wyniki nowego badania wspierają pogląd, że wysokie stężenie steroidowych hormonów płciowych w życiu płodowym stanowi jedną z potencjalnych przyczyn tego zaburzenia. Inną dobrze poznaną przyczyną są czynniki genetyczne. Prawdopodobnie owe hormony wchodzą w interakcje z czynnikami genetycznymi na drodze rozwoju mózgu płodu - mówi prof. Simon Baron-Cohen, koordynator badania.

- Ten podwyższony poziom hormonów może pochodzić od matki, od dziecka lub z łożyska. Naszym następnym krokiem będzie zbadanie tych wszystkich potencjalnych źródeł i ustalanie, w jaki sposób ze sobą reagują podczas ciąży - dodaje doktorant Alex Tsompanidis.

Naukowcy chcą również ustalić, czy takie same prawidłowości dotyczą żeńskich płodów, u których później rozwinął się autyzm.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum