Wyprodukowano antybakteryjny "papier"

Autor: RMF FM/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2010 18:29

Naukowcy stworzyli zabójczy dla chorobotwórczych bakterii, grafenowy "papier".

Można go wykorzystać do produkcji antybakteryjnych bandaży, a także jako opakowanie żywności, które pozwala dłużej zachować świeżość produktów – informuje serwis „Science Daily".

Grafen to pojedyncza warstwa atomów węgla. Od jego odkrycia w 2004 r. naukowcy prześcigają się w poszukiwaniach potencjalnych komercyjnych i przemysłowych zastosowań dla tego materiału. Próbowali już wykorzystać grafen m. in. w komputerowych chipach i czujnikach.

Chunhai Fan z Chińskiej Akademii Nauk i jego współpracownicy postanowili sprawdzić, jak grafen wpływa na żywe komórki. Z tlenku grafenu wyprodukowali arkusze „papieru", po czym próbowali hodować na nich komórki bakterii i ludzkie. Okazało się, że na bakterie grafenowy papier działa zabójczo, natomiast na komórki ludzkie nie ma większego, szkodliwego wpływu.

Naukowcy podkreślają, że tlenek grafenu można dziś produkować na dużą skalę i łatwo przetwarzać, niedrogo uzyskując trwałe i giętkie arkusze. To, wraz z antybakteryjnym działaniem tego węglowego nanomateriału sprawia, że może on mieć wiele zastosowań, np. w medycynie czy przemyśle spożywczym.

Więcej: www.rmf24.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum