Wynaleziono prosty test płodności mężczyzny

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2010 16:23

Holenderscy naukowcy stworzyli test, który pozwala zmierzyć liczbę plemników w ejakulacie bez wybierania się do kliniki - informuje magazyn Lab on a Chip.

W około 20 proc. przypadków kłopot z poczęciem dziecka wynika z niepłodności mężczyzny.

Problem niepłodności może dotyczyć nawet co piątej pary w Europie. W około 20 proc. przypadków kłopot z poczęciem dziecka wynika z niepłodności mężczyzny (ok. 30 proc. wynika z niepłodności kobiety, pozostałe przypadki wynikają zaś z tzw. niepłodności małżeńskiej lub nie mają ustalonej przyczyny).

Powodem męskiej niepłodności może być m.in. zbyt mała liczba plemników w nasieniu, ich nieprawidłowa ruchliwość lub budowa. Obecnie oszacowanie liczby plemników w spermie wymaga od mężczyzny wizyty w klinice leczenia niepłodności i kilkakrotnego powtarzania krępującego testu.

Jednak nowy test pozwala dokładnie oszacować liczbę plemników w ejakulacie w ramach prostego badania, które można wykonać w domowych warunkach.

W opracowanym przez Holendrów urządzeniu sperma przepływa wąskim kanalikiem, nad którym znajdują się elektrody. Na podstawie zmian rezystancji (oporu, z jakim ciało przeciwstawia się przepływowi prądu elektrycznego), są one w stanie wykryć przepływające plemniki. Co ważne, urządzenie odróżnia plemniki od innych ciał obecnych w nasieniu, np. białych krwinek, co pozwala dokładnie oszacować liczbę plemników w ejakulacie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum