Wynalazek doktorantów Politechniki Warszawskiej wygrał w prestiżowym konkursie. Może pomóc w gojeniu się ran przewlekłych

Autor: oprac. KM • Źródło: Politechnika Warszawska20 listopada 2022 09:59

Inteligentny opatrunek autorstwa doktorantów Politechniki Warszawskiej - SmartHEAL - zwyciężył w konkursie o Nagrodę Jamesa Dysona. Opatrunek ma pomóc w gojeniu się ran przewlekłych.

Wynalazek doktorantów Politechniki Warszawskiej wygrał w prestiżowym konkursie. Może pomóc w gojeniu się ran przewlekłych
Gmach główny Politechniki Warszawskiej, fot. Adobestock

 

162 tys. zł na dalszy rozwój projektu

James Dyson, brytyjski miliarder, projektant urządzeń przemysłowych i wynalazca poszukuje pomysłów, które rozwiązują praktyczne problemy z życia codziennego - podaje Politechnika Warszawska. We wrześniu wyłoniono zwycięzców krajowych etapów konkursu, a w dalszej kolejności międzynarodowa komisja złożona z 15 inżynierów, naukowców i projektantów z firmy Dyson wyłoniła spośród 87 projektów 20 finałowych wynalazków z całego świata. Projekt SmartHEAL, laureat konkursu, został wybrany przez samego Jamesa Dysona. Autorzy projektu otrzymają 162 tys. zł na jego dalszy rozwój.

SmartHEAL to inteligentny czujnik pH zintegrowany z opatrunkiem na rany. Monitorując wartości pH, można ocenić stan rany i wykryć infekcję bez zdejmowania opatrunku, a tym samym bez naruszania tkanek.

Twórcy rozwiązania to mgr inż. Tomasz Raczyński, mgr inż. Piotr Walter i mgr inż. Dominik Baraniecki. Są absolwentami Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, a obecnie doktorantami. Skonstruowali już sensor i potwierdzili jego działanie w warunkach laboratoryjnych. Opracowali także technologię integracji elektroniki drukowanej z tekstyliami.

Przed wynalazcami "jeszcze daleka droga"

– Przed nami jeszcze daleka droga. Jesteśmy trochę przestraszeni, ale też podekscytowani wyzwaniami, które nas czekają. Wygranie tego konkursu pozwoli nam rozpocząć kluczowe badania. Później planujemy pozyskać dodatkowe finansowania, które pomogą nam przeprowadzić projekt przez najtrudniejsze etapy rozwoju wszystkich urządzeń biomedycznych – mówi, cytowany w komunikacie Politechniki Warszawskiej mgr inż. Tomasz Raczyński. – Nasz zespół składa się z ekspertów z dziedzin elektroniki, nanotechnologii, inżynierii biomedycznej i to daje nam zakres kompetencji oraz umiejętności, by dopracować SmartHEAL i zmienić świat na lepsze – dodaje.

– Rozwój SmartHEAL i jego wdrożenie w przyszłości jest ogromnym wyzwaniem, ponieważ wymaga to zarówno testów biozgodności, jak i testów klinicznych – zaznacza mgr inż. Dominik Baraniecki.

PW w komunikacie podaje, że w ocenie jurorów polskiego etapu konkursu SmartHEAL spełnia wszystkie wymagania stawiane przez konkurs. Oznacza to, że projekt "jest skalowalny, tani w przygotowaniu i odpowiada na realne zapotrzebowanie".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum