Wyleczono pierwszego chorego z AIDS metodą farmakologiczną?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 12 października 2016 09:25

Po zastosowaniu eksperymentalnej terapii u 44-letniego mężczyzny, który jest jednym z grupy 50 chorych na HIV/AIDS biorących w badaniu, naukowcy stwierdzili, że liczba wirusów w jego krwi spadła poniżej wykrywalnego poziomu.

Wyleczono pierwszego chorego z AIDS metodą farmakologiczną?
Jedynym człowiekiem wyleczonym dotąd z HIV/AIDS jest słynny ''berliński pacjent'' - Timothy Ray Brown. Fot. Centers for Disease Control and Prevention

Jak podaje Rzeczpospolita, jeszcze nie wiadomo, czy te rezultaty się utrzymają. U większości chorych poddawanych testowym terapiom liczba wirusów spada poniżej możliwości detekcji technik diagnostycznych, by po pewnym czasie wzrosnąć. Jeżeli jednak pomysł naukowców jest dobry, Brytyjczyk będzie drugą osobą na świecie wyleczoną z HIV/AIDS i pierwszą, u której udało się to zrobić farmakologicznie.

Testy prowadzone są przez pięć najlepszych ośrodków uniwersyteckich w Wielkiej Brytanii: Oxford, Cambridge, Imperial College London, University College London i King's College London przy wsparciu National Institute for Health Research (NIHR). Celem badaczy jest takie pokierowanie terapią, aby zniszczyć wszystkie kopie wirusa HIV w organizmie - również te ''uśpione'', które po przerwaniu leczenia powodują nawrót choroby.

Dotąd jedynym człowiekiem wyleczonym z HIV/AIDS jest słynny ''berliński pacjent'' - Timothy Ray Brown. W 2007 r. specjaliści w Berlinie poddali go zabiegowi transplantacji szpiku w celu leczenia białaczki.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum