Wyłączanie... choroby

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2010 10:55

Naukowcom udało się "wyłączyć" kila genów na raz odpowiedzialnych za choroby.

Nowa technika interferencji RNA pozwala jednocześnie wyłączyć działanie aż pięciu genów – informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Metodę opracowali naukowcy z  i firmy Alnylam Pharmaceuticals – udało im się wyłączyć kilka genów w wątrobie doświadczalnych myszy. Odkrycie może pozwolić na opracowanie nowych metod leczenia chorób wątroby i innych narządów.

Odkryte w roku 1998 zjawisko interferencji RNA polega na zaburzeniu przepływu informacji genetycznej z jądra komórki do wytwarzających białka rybosomów - w tym celu trzeba się posłużyć odpowiednim dwuniciowym RNA (dsRNA), blokującym przenoszące informację mRNA. Blokując działanie określonego genu, można - przynajmniej teoretycznie – leczyć rozmaite choroby, także nowotworowe.

Nowa metoda polega na „opakowywaniu” krótkich odcinków zakłócającego przepływ informacji RNA w warstwę podobnych do tłuszczu cząsteczek (lipidoidów). Tak opakowane RNA bez trudu przenika błonę komórkową także zbudowaną z podobnych substancji.

Na razie udało się opakować lipidoidami 5 różnych odcinków blokującego RNA, ale zdaniem twórców metody możliwe jest dojście do 20. Z teoretycznych wyliczeń, opartych o badania na zwierzętach, wynika, że do wyłączenia pojedynczego genu u człowieka wystarczyłoby podanie 1 mililitra opakowanego RNA, zamiast stosowanych obecnie kilkuset mililitrów roztworu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum