Wyhodowali ludzkie komórki macierzyste zdolne do naprawy zniszczonych mięśni

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP24 kwietnia 2022 09:32

W przełomowym eksperymencie naukowcy z Johns Hopkins University wyhodowali ludzkie komórki macierzyste zdolne do naprawy zniszczonych mięśni.

Wyhodowali ludzkie komórki macierzyste zdolne do naprawy zniszczonych mięśni
To duży krok w kierunku leczenia następstw urazów Fot. Maciej Kulczyński/PAP
  • W przełomowym eksperymencie naukowcy z Johns Hopkins University wyhodowali ludzkie komórki macierzyste zdolne do naprawy zniszczonych mięśni
  • Otrzymali je z komórek skóry człowieka przeprogramowanych genetycznie do postaci indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (IPS)
  • Na dwa sposoby naukowcy sprawdzili, czy komórki te mogą naprawiać zniszczone mięśnie. Oba doświadczenia na myszach zakończyły się sukcesem
  • W ich ocenie to duży krok w kierunku leczenia następstw urazów i wyniszczających mięśnie chorób

W przełomowym eksperymencie biotechnolodzy z Johns Hopkins University wyhodowali ludzkie komórki macierzyste zdolne do naprawy zniszczonych mięśni. Otrzymali je z komórek skóry człowieka przeprogramowanych genetycznie do postaci indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (IPS). W ich ocenie to duży krok w kierunku leczenia następstw urazów i wyniszczających mięśnie chorób.

Zamienili otrzymane ze skóry komórki IPS w komórki macierzyste ludzkich mięśni

Z pomocą różnych czynników biochemicznych IPS można zamieniać w różnego typu dojrzałe komórki organizmu. Trudniejsze jednak jest takie ich zaprogramowanie, aby stały się komórkami macierzystymi właściwymi dla wybranego narządu czy tkanki.

Badacze z pomocą specjalnie skomponowanej mieszaniny substancji odżywczych i sygnalizacyjnych zamienili otrzymane ze skóry komórki IPS w komórki macierzyste ludzkich mięśni.

Po wszczepieniu komórek myszom, przemieściły się one do lokalizacji, w których naturalnie występują tego typu komórki macierzyste i utrzymywały się tam przez ponad cztery miesiące.

Dwa doświadczenia na myszach

 

Później na dwa sposoby naukowcy sprawdzili, czy komórki te mogą naprawiać zniszczone mięśnie. W pierwszym doświadczeniu mięśnie myszy zostały uszkodzone toksyczną substancją i promieniowaniem, co gwarantowało, że nie było w nich naturalnych komórek macierzystych. Wszczepione w miejscu uszkodzeń, sztucznie wyhodowane komórki macierzyste utworzyły konstrukcję typową dla naprawy mięśnia, a w końcu - włókna właściwe dla zdrowej tkanki.

W drugiej serii doświadczeń naukowcy wszczepili komórki myszom zmienionym genetycznie tak, aby rozwijała się u nich dystrofia mięśniowa typu Duchenne'a. Także i tym razem komórki przemieściły się do właściwego punktu, a po kilku miesiącach poddane leczeniu osobniki biegały dwa razy szybciej, niż nieleczone.

Nowe terapie różnych zaburzeń mięśni? "Jest potencjał"

Jak przekonuje prof. Gabsang Lee, autor pracy opublikowanej na łamach magazynu "Cell Stem Cell", na bazie komórek macierzystych mięśni można potencjalnie rozwinąć terapie różnych zaburzeń mięśni.

Jego zespół planuje już badania nad wykorzystaniem komórek w leczeniu myszy z innymi schorzeniami mięśni. Naukowcy liczą na wyniki, które będzie można zastosować np. w terapiach urazów, medycynie sportowej i utracie mięśni związanej z wiekiem.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum