Wuhan: eksperci WHO rozmawiają z chińskimi naukowcami o genezie koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2021 09:27

Członkowie zespołu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), który przybył do Chin, by poszukiwać odpowiedzi w sprawie genezy koronawirusa, rozpoczęli w piątek (29 stycznia) spotkania z chińskimi naukowcami. Według WHO w planie są wizyty na targach, w laboratoriach i szpitalach.

Wuhan: eksperci WHO rozmawiają z chińskimi naukowcami o genezie koronawirusa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Pierwsze spotkania twarzą w twarz z kolegami. Korekta: maseczka w maseczkę, biorąc pod uwagę restrykcje medyczne. Dyskutujemy o programie naszej wizyty" - napisała na Twitterze członkini zespołu, wirusolog z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie Marion Koopmans.

Oczekuje się, że naukowcy spędzą w Chinach co najmniej dwa tygodnie i odwiedzą w tym czasie wuhański targ owoców morza Huanan, z którym wiązano wiele spośród pierwszych wykrytych przypadków Covid-19. Mają również złożyć wizytę w Wuhańskim Instytucie Wirusologii, z którego wedle jednej z krążących teorii miał się wydostać koronawirus. Chińskie władze stanowczo odrzucały te spekulacje.

Sprawa pochodzenia wirusa stała się kwestią polityczną. WHO zapewniała, że misja w Chinach nie ma na celu szukania winnych wybuchu pandemii i studziła oczekiwania związane z odnalezieniem przez zespół jasnych dowodów na pochodzenie koronawirusa. "Nie ma gwarancji odpowiedzi" - mówił w styczniu dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Mike Ryan.

- Ważne jest, aby pamiętać, że sukces tej misji i poszukiwania pochodzenia (koronawirusa) są w 100 procentach uzależnione od dostępu do właściwych źródeł (…) Niezależnie od tego, jak jesteśmy kompetentni, jak ciężko pracujemy i jak wielkich starań dołożymy, to będzie możliwe tylko przy wsparciu Chin - powiedziała agencji Reutera uczestnicząca w misji duńska wirusolog Thea Fischer.

Administracja Stanów Zjednoczonych oskarżała Chiny o ukrywanie epidemii w jej początkowej fazie i wzywała do przejrzystego dochodzenia w sprawie pochodzenia koronawirusa. Krytykowała również warunki wizyty zespołu WHO, zgodnie z którymi wstępne czynności badawcze przeprowadzili chińscy naukowcy.

WHO ogłosiła na Twitterze, że po piątkowych spotkaniach z chińskimi naukowcami zespół rozpocznie "wizyty terenowe w Wuhanie i wokół niego". - Zespół planuje odwiedzić szpitale, laboratoria i targi. Wśród wizyt terenowych będzie Wuhański Instytut Wirusologii, targ Huanan, laboratorium wuhańskiego CDC (Centrum Kontroli Chorób). (Członkowie misji) porozmawiają z osobami, które udzielały wcześniej odpowiedzi (na pandemię), i z niektórymi z pierwszych pacjentów z Covid-19 - napisano.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum