Wstrzykiwana polimerowa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 grudnia 2008 13:25

Naukowcy uniwersytetu w Nottingham wyprodukowali substancję polimerową, która wstrzyknięta do złamanej kości twardnieje usztywniając ją po kilku minutach i eliminując potrzebę przeszczepu - donosi BBC.

Substancja tworzy mocną strukturę ulegającą biodegradacji, na której organizm rozwija własną tkankę kostną. W temperaturze pokojowej substancja przypomina z wyglądu pastę do zębów, przy temperaturze ciała - twardnieje "na kość". W porównaniu z używanym przy tego rodzaju operacjach cementem kostnym, wyższość nowej substancji polega na tym, że polimer nie wydziela ciepła twardniejąc, a tym samym nie zabija otaczających komórek, które mogą nadal się rozwijać.

Cenną zaletą jest to, że substancja jest łatwa do wstrzyknięcia w pożądane miejsce i eliminuje potrzebę chirurgicznego nacinania kości (np. biodra) wymaganego przy tradycyjnych przeszczepach dla uzupełnienia ubytku. Nowa technika może być z czasem zastosowana również do innych typów operacji, w których potrzebna jest mocna struktura dla wsparcia rozwoju nowych komórek.

Pewne ograniczenia związane ze stosowaniem nowej techniki pozostają. Mimo, iż polimer w ciągu kilku minut staje się równie twardy jak kość, złączenia między kością a nim, są słabsze i np. w przypadku złamania nogi, pacjent wciąż będzie potrzebował metalowych sztyftów, by zapobiec rozerwaniu naprawionej kości przy próbie chodzenia.

W ub. tygodniu "wstrzykiwanej kości", będącej wynalazkiem prof. Kevina Shakesheffa z uniwersytetu w Nottingham przyznano prestiżową nagrodę za najlepsze rozwiązania innowacyjne w naukach medycznych (Medical Futures).

Naukowcy przygotowują się do etapu testów klinicznych. W razie ich powodzenia technika mogłaby zacząć być stosowana od połowy 2010 r., początkowo w USA, gdzie wprowadzanie nowych rozwiązań medycznych jest najszybsze.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum