PW/Rynek Zdrowia | 18-09-2014 15:45

Wschodni Kongres Gospodarczy: w medycynie postawmy na badania podstawowe

Jeśli mamy tworzyć innowacyjne produkty w medycynie konieczne jest zwrócenie się ku badaniom podstawowym i przyjęcie rozwiązań, które zwiększą atrakcyjność inwestowania w naukę dla partnerów biznesowych - mówili uczestnicy sesji "Innowacje, badania i rozwój w sektorze medycznym" w czwartek (18 września) podczas trwającego w Białymstoku Wschodniego Kongresu Gospodarczego.

Według prof. Zbigniewa Gacionga z Komitetu Sterującego Projektu BASTION, kierownika Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, system finansowania badań zakłada mylnie, że można uzyskać osiągnięcia naukowe niejako na życzenie, "zamykając naukowców z godziwym wynagrodzeniem w laboratorium w oczekiwaniu na przełom”.

- To tak nigdzie na świecie nie działa, wymyślanie odkryć naukowych jest zajęciem jałowym - przekonywał profesor.

Jak tłumaczył podejście do tzw. badań aplikacyjnych jest obciążone błędem, jeśli prześledzić faktyczne losy innowacyjnych odkryć w medycynie ostatnich lat. Jako przykład może służyć właśnie wynaleziony w USA lek, stosowany w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C. Ten megaprodukt, który ma szansę uzyskać ze sprzedaży w ciągu tego roku rekordową kwotę 12 mld dolarów powstał właśnie dzięki prowadzeniu badań podstawowych.

- Historia tego leku zaczęła się na uniwersytecie, gdzie dwóch wirusologów-biochemików badało środki hamujące replikacje różnych wirusów. Na jednym z etapów badań trafili na pochodną nukleozydową, która hamuje replikację wirusa C - mówił profesor, przekonując, że zwiększone finansowanie nauki powinno iść w kierunku badań podstawowych, gdyż tego uczą doświadczenia innych krajów.

Prof. Jacek Nikliński, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przyznał, że zwiększone finansowanie badań naukowych jest widoczne, gdyż nastąpiło jego podniesienie do 0,9 proc. PKB. Nadal jednak to finansowanie jest niższe niż średnia europejska wynosząca ok. 2 proc. PKB.

Jak zauważył profesor, warunkiem uczestniczenia w projektach finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest nawiązanie przez naukowców partnerstwa z biznesem. Tymczasem wkład przedsiębiorców we wdrożenia innowacyjne stawia Polskę na 24. miejscu wśród ocenianych pod tym względem 27 krajów unijnych.

- Przedsiębiorcy nie angażują się w badania naukowe, gdyż oczekują bardzo szybkiego wyniku finansowego - mówił rektor. Przyznał jednak, że wobec naukowców padają uwagi, że pracują za wolno: - Musimy być cierpliwi w oczekiwaniu na wyniki badań naukowych, ale to rzeczywiście musi być jakieś racjonalne tempo - podkreślił.