Wrocław: stomatolodzy i inżynierowie wspólnie będą leczyć zęby?

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2014 20:16

Lekarze z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich i inżynierowie z Politechniki Wrocławskiej wspólnie pracują nad wirtualnym modelem uzębienia. Komputery pomogą stomatologom precyzyjnie i indywidualnie zaplanować leczenie paradontozy i sprawdzić, jak będzie przebiegać.

Wrocław: stomatolodzy i inżynierowie wspólnie będą leczyć zęby?
Uniwersytet Medyczny we współpracy z Politechniką Wrocławską prowadzi badania naukowe. Ich wyniki pozwolą na bardzo precyzyjne, indywidualne planowanie i prowadzenie leczenia chorób przyzębia, popularnie nazywanych paradontozą. Cierpi na nie nawet siedmiu na dziesięciu Polaków.

Algorytm, nad którym pracują naukowcy z Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Wrocławskiej, pozwoli matematycznie opisać warunki, jakie panują w jamie ustnej pacjenta.

Lekarze na komputerze sprawdzą, jak zachowają się zęby, kości i tkanki po założeniu aparatu ortodontycznego. Wirtualny model uzębienia będzie obciążany takimi siłami, które występują podczas leczenia ortodontycznego. Na ekranie stomatolodzy zobaczą, w których miejscach są największe naprężenia. Czyli gdzie trzeba zastosować największą siłę, a gdzie najmniejszą.

Więcej: www.gazetawroclawska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum