Wrocław: prowadzą badania nad skutecznością chlorochiny. Wstępne dane - obiecujące

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2020 11:36

Rozpoczęte już badania nad skutecznością chlorochiny w zapobieganiu powikłaniom COVID-19 wskazują, że może to być skuteczne narzędzie w walce z koronawirusem.

Zespół ekspertów sprawdza działanie immunomodulujące leku Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zespół ekspertów w dziedzinie badań klinicznych i specjalistów chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, który sprawdza czy chlorochina jest skuteczna w zapobieganiu powikłaniom związanym z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, wskazuje , że dotychczasowe obserwacje  sugerują, że może ona zabijać koronawirusa.

Lek stosowany jest obecnie w terapii chorób autoimmunologicznych, np. RZS, czy toczniu układowym, ale także do leczenia malarii czy amebiozy.

Polscy naukowcy sprawdzają, czy chlorochina - która jak się podejrzewa zabija wirusa w zainfekowanych komórkach - może zapobiec rozwojowi powikłań oddechowych wywołanych koronawirusem. Zespół ekspertów z Wrocławia sprawdza w tym obszarze jej działanie immunomodulujące.

Pomysłem wrocławskiego zespołu badaczy jest zbadanie, czy podanie chlorochiny jako leku na koronawirusa jak najwcześniej, czyli u osób, u których wykryto zakażenie, ale nie mają na razie objawów bądź są one łagodne, może wpłynąć na ograniczenie występowania powikłań. 

Eksperci wskazują, że jeżeli lek okaże się w tym wymiarze skuteczny - a biorąc pod uwagę, że dwutygodniowe leczenie chlorochiną kosztuje 50 zł - można by uratować w tani sposób miliony ludzi, także tych w krajach trzeciego świata, gdzie teraz dochodzi do dramatycznych sytuacji.

Eksperci podkreślają, że  chlorochina jako lek na koronawirusa może nie działać już w zaawansowanych stadiach choroby. 

Więcej: gazeta.p

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum