Wrocław: powstanie program studiów z zakresu niekomercyjnych badań klinicznych

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2020 18:36

Agencja Badań Medycznych podpisała list intencyjny z Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu dotyczący współpracy w zakresie realizacji projektu "Akademia Badań Klinicznych" (zadanie nr 2) w ramach programu PO WER - podaje ABM w komunikacie prasowym.

Prof. Piotr Ponikowski (z lewej) z UM we Wrocławiu i dr Radosław Sierpiński, p.o. prezesa ABM po podpisaniu umowy; FOT. Tomasz Walów

Celem partnerstwa jest między innymi wspólne przygotowanie unikalnego programu studiów podyplomowych z zakresu niekomercyjnych badań klinicznych realizowanych na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Projekt skierowany jest do pracowników podmiotów leczniczych oraz pracowników organów założycielskich podmiotów leczniczych.

Planowany przebieg studiów obejmuje dwie edycje skierowane łączenie do 140 uczestników tworzących zespoły badawcze (lekarz, koordynator, personel pomocniczy, ekonomiści, statystycy, prawnicy etc.). Zajęcia prowadzone będą przez wykładowców Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz doświadczonych pracowników Agencji Badań Medycznych. Tematyka studiów obejmie szeroki zakres tematów związanych z niekomercyjnymi badaniami klinicznymi.

- Podjęte działania mają na celu zwiększenie wiedzy i kompetencji z zakresu planowania, przeprowadzania i monitorowania niekomercyjnych badań klinicznych, co w dalszej perspektywie wpłynie na wzrost realizowanych badań klinicznych w naszym kraju. Przeprowadzona w ostatnich latach analiza stanu badań klinicznych w Polsce (raport PwC 2015) wykazała znaczące niewykorzystanie potencjału Polski w zakresie realizacji niekomercyjnych badań klinicznych - informuje ABM.

W opinii autorów projektu, zdobyta podczas studiów wiedza, ma szansę wpłynąć na zwiększenie liczby prowadzonych badań klinicznych w Polsce. Dzięki możliwości realizacji studiów uczestnicy projektu zdobędą wiedzę, która pozwoli na podejmowanie decyzji dotyczących inicjowania, przeprowadzenia i procedowania projektów naukowych, co przełoży się na poszukiwanie nowych rozwiązań diagnostyczno-terapeutycznych oraz może skutkować zmianami w zakresie refundacji świadczeń zdrowotnych.

Zaplanowane działania edukacyjne stworzą także szansę na poprawę jakości i rzetelności prowadzonych badań oraz podniesienie wiedzy wśród pacjentów na temat nowych metod leczenia w ramach badań klinicznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum