Wrocław: powstał bank DNA

Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2011 12:16

Europejski Bank DNA we Wrocławiu to pierwsza placówka tego typu w naszym kraju, gdzie zdeponowany materiał genetyczny będzie można przechowywać około 40 lat. Próbki mogą być pomocne w leczeniu niektórych chorób, a także przy określeniu ryzyka zachorowania na te schorzenia.

Wrocław: powstał bank DNA
We wrocławskim EBDNA przechowuje się oczyszczone i zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami środowiska DNA. - DNA jest izolowane z próbki krwi żylnej pobranej w naszym ambulatorium. Ilość pobranej krwi nie przewyższa ilości pobieranej przy standardowych badaniach - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Alicja Kucharczyk, pomysłodawczyni i wiceprezes Europejskiego Banku DNA.

Po co taki bank? - DNA jest kluczem do zrozumienia ryzyka chorób, które mogą pojawić się nie tylko u nas samych, ale też u naszego rodzeństwa, dzieci i wnuków. Znając to ryzyko mamy możliwość nie tylko lepszej profilaktyki i wykrycia choroby w jej wczesnym stadium, ale nawet zupełnego jej zapobieżenia - wyjaśnia Kucharczyk.

Dodaje: - Biorąc pod uwagę postęp medycyny i to, że już dziś rośnie znaczenie terapii genowych, to możliwość zabezpieczenia i przechowywania DNA może w przyszłości ratować nasze życie.

Medycyna nie zna leku na wiele chorób, m.in. nowotworowych. Wiadomo jednak, że mają one silne podłoże genetyczne. Molekularna kopia zapasowa naszego materiału genetycznego może wskazać nam części DNA, w których wystąpił problem.

Jak podkreśla nasza rozmówczyni, dynamiczny rozwój medycyny i biologii molekularnej, pozwalają przypuszczać, że po upływie kilkunastu lat próbka naszego DNA, lub DNA naszego dziecka może stać się niezwykle cenną w molekularnej terapii genowej, ponieważ będziemy mieli do dyspozycji źródło DNA bez zmian mutacyjnych, które spowodowały np. powstanie i rozwój nowotworu.

Dziś testy DNA są bardzo drogie. Ceny wraz z upowszechnieniem badań i postępu technologii medycznych będą zdecydowanie spadać. Zdeponowanie DNA pozwala na przeczekanie do czasu, gdy testy te staną się tańsze, lepsze i bardziej informacyjne.

Bank powstał dzięki wsparciu prywatnych inwestorów. Przedsięwzięcie kosztowało ok. 1 mln zł. Placówka współpracuje z wrocławską Akademią Medyczną.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum