Wrocław: opracowano nanomateriały niszczące bakterie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2011 18:49

Nanomateriały niszczące nawet odporne bakterie wywołujące zakażenia wewnątrzszpitalne opracowali naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, Akademii Medycznej we Wrocławiu i irlandzkiego University of Limerick.

Wrocław: opracowano nanomateriały niszczące bakterie

Nowa technologia opracowana przez naukowców polega na pokryciu tkanin nanocząstkami dwutlenku tytanu, które nadają materiałowi właściwości bakteriobójcze. Jak powiedziała prof. Halina Podbielska, dyrektor Instytutu Inżynierii Biomedycznej i Pomiarowej na Politechnice Wrocławskiej, pod wpływem światła nanomateriały zaczynają niszczyć bakterie.

- Gdyby jednak jakaś bakteria nie chciała się odczepić, to pokryty nanocząstkami materiał oczyszczamy w specjalnie przez nas skonstruowanym fotosterylizatorze przy pomocy promieni UV - tłumaczy prof. Podbielska.

Według niej oszczędności uzyskiwane, dzieki nowej technologii mogą być bardzo duże. Przykładowo jednorazowe fartuchy, które są w placówkach medycznych zużywane w ogromnych ilościach, dzięki nowemu materiałowi mogłyby być być używane wielokrotnie.

Prof. Halina Podbielska podkreśliła, że nanocząsteczkami można w przyszłości pokryć nie tylko kitle lekarskie, ale także zasłony, czy dywany i dzięki temu uniknąć przenoszenia bakterii przez personel, czy szpitalnych gości.

- Nasz wynalazek może być także wykorzystywany np. do pokrycia ręczników w hotelach i na basenach, krzeseł w gabinetach stomatologicznych, pokrowców siedzeń w samolotach - wylicza prof. Podbielska.

Jacek Żegliński z University of Limerick zaznaczył, że naukowcy starają się wykorzystywać jak najmniejszą liczbę cząsteczek i przyczepić je jak najmocniej do testowanego materiału.

- Chodzi o to, żeby nie odrywały się od tkaniny np. podczas prania w pralce - mówi Żegliński. Dodaje, że wizualnie materiał pokryty nanocząstkami nie różni się od zwykłego.

Prace nad tekstyliami o antybakteryjnych właściwościach prowadzono w ramach konsorcjum realizującego projekt BioElectricSurface, finansowany przez Komisję Europejską.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum