Wrocław: odkryli jak wcześnie rozpoznać chorobę Alzheimera

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2015 11:07

Testy pozwalające na wczesną diagnostykę choroby Alzheimera za sprawą wrocławskich specjalistów wkrótce mogą trafić na rynek. Może być to przełom w leczeniu chorych. Dotąd choroba była diagnozowana za późno, by cokolwiek można było poradzić - donosi Gazeta Wyborcza.

Wrocław: odkryli jak wcześnie rozpoznać chorobę Alzheimera

Specjaliści Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi wspólnie z Kliniką Psychiatrii z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu już dwa lata temu rozpoczęli badania tego, co i w jaki sposób mówią pacjenci we wczesnym stadium choroby Alzheimera.

Wszystko nagrywa czuły mikrofon, a w komputerze dźwięk zostaje zamieniony w wykres fali głosowej. Widać na niej każde drżenie, załamanie czy czas reakcji. U chorych we wczesnym stadium choroby Alzheimera zmienia się natężenie głosu, częstotliwość i jakość wypowiedzi, a także melodia mowy. 

Obecnie projekt jest w końcowej fazie badawczej; w ciągu półtora roku testy przeszło już ponad stu chorych i taka sama grupa kontrolna zdrowych osób. Trwa praca nad publikacją naukową. Docelowo urządzenia za kilka tysięcy złotych mają być dostępne dla każdego lekarza pierwszego kontaktu.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum