Wrocław: naukowcy opracowali żel, który leczy rany

Autor: PAP Nauka/Rynek Zdrowia • • 09 listopada 2012 12:22

Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego opracowali żel o właściwościach bakterio- i grzybobójczych na bazie genetycznie modyfikowanego lnu. Preparat może być stosowany w leczeniu ciężko gojących się ran i być alternatywą dla tradycyjnych antybiotyków.

Preparat został opracowany przez zespół naukowców skupionych w Fundacji Linum, kierowanej przez prof. Jana Szopę-Skórkowskiego, biotechnologa z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wcześniej zespół opracował m.in. opatrunki lniane, które pomagają w gojeniu się ran odpornych na leczenie, żele przeciwzapalne oraz półprodukty do produkcji leków na bazie lnu.

Rzecznik Fundacji Linum Rafał Bernasiński poinformował PAP, że żel o właściwościach bakterio- i grzybobójczych to najnowszy preparat opracowany przez zespół Szopy-Skórkowskiego. - Preparat przeszedł już testy badawcze i teraz będzie wprowadzany na rynek - powiedział Bernasiński.

Jak wyjaśnił prof. Szopa-Skórkowski, preparat o właściwościach antybiotyku ma zastosowanie w dermatologii. - Zawiera szerokie spektrum związków antybakteryjnych i antygrzybiczych, w tym fenylopropanoidów, aminokwasów siarkowych i glutationu, karotenoidów i poliamin. Daje to szerokie możliwości przeciwdziałania infekcji bakteryjnej i grzybowej wikłającej proces leczenia chorób skórnych - powiedział naukowiec.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum