Wrocław: doktorantka UM wynalazła klej do niedrożnych żył

Autor: UM Wrocław/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2016 18:40

Renata Wawrzaszek, doktorantka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wynalazła specjalny klej tkankowy - wytrzymały i elastyczny, nie rozwarstwia się i nie pęka. Wynalazek ma szansę na patent.

Wynaleziony przez Renatę Wawrzaszek nowy rodzaj kleju tkankowego służy do zamykania niewydolnych naczyń układu żylnego. Fot. Materiały prasowe

Jak informuje Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, pracę doktorską Renata Wawrzaszek obroni w czerwcu. Niewykluczone, że do tego czasu doktorantka z Zakładu Chirurgii Eksperymentalnej i Badania Biomateriałów będzie już miała na swoim koncie pierwszy patent. Wynaleziony przez nią nowy rodzaj kleju tkankowego służy do zamykania niewydolnych naczyń układu żylnego.

Klej opracowany przez Wawrzaszek wyróżnia się wytrzymałością oraz dobrą przyczepnością. A co ważne zachowuje odpowiednią elastyczność w środowisku biologicznym. Nie rozwarstwia się i nie pęka. Połączone nim struktury mogą się swobodnie odkształcać zgodnie z tym, jak naturalnie zachowują się w ciele. Klej przeszedł pomyślnie testy na zwierzętach.

Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Medycznego, po pozytywnej opinii Komisji do Spraw Zarządzania Prawami Własności Intelektualnej, zgłosiło pomysł Renaty Wawrzaszek
w Urzędzie Patentowym RP. Centrum będzie też promowało nową technologię wraz z innymi wynalazkami Uniwersytetu na targach BIOFORUM w maju 2016 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum