Wrocław. Biobank szuka dawców materiału biologicznego. W zamian cenny pakiet badań

Autor: PAP • Źródło: PAP26 sierpnia 2021 08:35

Wrocławski  Biobank Łukasiewicz – PORT szuka dawców materiału biologicznego do badań pod kątem chorób cywilizacyjnych. W zamian oferuje bezpłatny pakiet badań laboratoryjnych

Wrocław. Biobank szuka dawców materiału biologicznego. W zamian cenny pakiet badań
Dawcą może być każdy mieszkaniec Dolnego Śląska w wieku od 20 do 75 lat. Fot. Shutterstock
  • Biobank Łukasiewicz – PORT we Wrocławiu zaprasza dawców materiału biologicznego, którzy wezmą udział w badaniach nad chorobami cywilizacyjnymi
  • Wszyscy uczestnicy otrzymają bezpłatny pakiet badań laboratoryjnych w kierunku chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy
  • Autorzy projektu zapewniają o bezpieczeństwie danych i braku możliwości bezpośredniego powiązania ich z konkretną osobą

Wrocław. Te badania będą przeprowadzone wśród chętnych

Dawcą może być osoba od 20 do 75 lat i mieszkająca na Dolnym Śląsku. Każdy dawca materiału biologicznego otrzymuje zestaw bezpłatnych badań w kierunku zagrożenia chorobami sercowo-naczyniowymi i cukrzycą. Pakiet obejmuje oznaczenie poziomu homocysteiny, ultraczułego CRP, glukozy, insuliny, cholesterolu całkowitego, trójglicerydów, HDL, LDL. Mierzone jest ciśnienie i saturacja krwi.

Wykonuje się również specjalistyczne badanie USG tętnic szyjnych, które pozwala oszacować stopień zaawansowania miażdżycy i przewidzieć możliwość wystąpienia komplikacji sercowo-naczyniowych. Pacjenci mogą również skorzystać z bezpłatnej konsultacji kardiologicznej. Na każdego dawcę czeka słodka niespodzianka i drobny upominek.

Pełne bezpieczeństwo danych

Biobank Łukasiewicz - PORT zapewnia, że gwarantuje bezpieczeństwo przekazanych danych - próbki są pseudonimizowane, czyli zakodowane tak, aby nikt nie był w stanie połączyć ich z konkretną osobą. Do projektów naukowych próbki i dane medyczne przekazywane są wyłącznie w formie anonimowej bez możliwości ustalenia tożsamości dawcy.

"Osoby oddające swój materiał biologiczny (krew i mocz) mogą być pewne, że ich dane, także te medyczne i kliniczne, są przechowywane w bezpieczny sposób" - napisano w komunikacie.

Punkt pobrań w Biobanku Łukasiewicz - PORT działa we wtorki i środy w godz. 8-10. Pobranie materiału odbywa się z zachowaniem najwyższego reżimu sanitarnego. Na wizyty obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu: 727 666 610 (od pon. do pt. w godz. 8-15). Wyniki badań laboratoryjnych dostępne są online. Więcej informacji o projekcie na stronie: https://biobank.port.org.pl/.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum