Wrocław: Biobank UMW otrzymał nagrodą specjalną w konkursie LUMEN 2019

Autor: UMW, MAK/Rynek Zdrowia • • 21 listopada 2019 20:45

Biobank Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zdobył nagrodę specjalną w 3. edycji konkursu LUMEN - Leaders in University Management. Jednostka kierowana przez dr inż. Agnieszkę Materę-Witkiewicz nominowana była w kategorii Zarządzanie - informuje wrocławska uczelnia.

Wrocław: Biobank UMW otrzymał nagrodą specjalną w konkursie LUMEN 2019
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kategoria Zarządzanie dedykowana jest projektom wdrażającym innowacyjne i efektywne metody zarządzania w obszarze kształcenia, badań naukowych i organizacji uczelni.

- Nagroda specjalna oraz dodatkowa nominacja w kategorii Zarządzanie w tak prestiżowym konkursie dla naszej jednostki to ogromne wyróżnienie. Nasza nieszablonowa i innowacyjna inicjatywa dotycząca utworzenia Zintegrowanego Biobanku w UMW została doceniona - mówi kierownik Biobanku dr inż. Agnieszka Matera-Witkiewicz.

- Sukces był możliwy dzięki pracy całego zespołu zgłoszonego do konkursu oraz wsparciu władz wydziału i uczelni. Zostaliśmy docenieni przez wybitne grono eksperckie oceniające projekty. Daje nam to możliwość rozwoju w zakresie nowych badań i współprac na poziomie regionalnym, krajowym i międzynarodowym - dodaje.

Biobanki gromadzą i przechowują materiał biologiczny wykorzystywany do badań naukowych. Mowa o takich materiałach jak krew, mocz, kał, ślina, tkanki oraz inne płyny ustrojowe. By móc prowadzić badania rzetelnie, wspomniany materiał musi być dostępny w odpowiedniej ilości, co bywa problematyczne, gdy na przykład prace dotyczą specyficznej choroby. Naprzeciw temu problemowi wychodzą właśnie biobanki.

Biobank Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, jako pierwsza jednostka tego typu w Polsce, otrzymał certyfikat ISO 9001:2015 w zakresie biobankowania. Posiada pozytywną opinię Komisji Bioetycznej i otrzymał otwartą zgodę na biobankowanie do celów naukowych.

Biobank działa w systemie centralnym, współpracując z katedrami, zakładami i klinikami Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Stale poszerza współpracę z krajowymi oraz zagranicznymi jednostkami naukowo-badawczymi oraz jest jednym z siedmiu partnerów konsorcjum BBMRI.pl, realizującego projekt ze środków MNISW „Infrastruktura Badawcza Biobanków i Zasobów Biomolekularnych BBMRI-ERIC".

Biobank UMW odpowiada w tym projekcie za zadanie nr 3 "Wyznaczenie standardów biobankowania materiału biologicznego do celów naukowych; wcielenie wspólnych rozwiązań", w ramach którego powstały "Standardy Jakości dla Biobanków Polskich"- wytyczne Europejskiej Infrastruktury Badawczej BBMRI-ERIC.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze