Wręczono nagrody naukowe Copernicus

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2016 19:34

Dwoje biochemików: prof. Agnieszkę Chacińską i prof. Petera Rehlinga nagrodzono za odkrycie kluczowych mechanizmów biogenezy mitochondriów - uroczyste wręczenie Polsko-Niemieckiej Nagrody Naukowej Copernicus odbyło się we wtorek (7 czerwca) w Warszawie.

Naukowcy odkryli kluczowe mechanizmy biogenezy mitochondriów Fot. Archiwum

Laureatami szóstej edycji konkursu zostali prof. Agnieszka Chacińska z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie oraz prof. Peter Rehling z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Getyndze. Wyróżnienia wręczono za wspólnie badania prowadzone od 2001 r. Nagrodzeni otrzymają po 100 tys. euro.

Nagroda przyznawana jest wspólnie przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP) i Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG). Od 2006 r. co dwa lata otrzymują ją współpracujący ze sobą badacze z Polski i z Niemiec, którzy mogą wykazać się wybitnym dorobkiem badawczym będącym rezultatem tej współpracy.

Prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Prof. Maciej Żylicz mówił w czasie ceremonii, że historia zatoczyła koło - pierwsza nagroda Copernicus została przyznana 10 lat temu również w dziedzinie biologii. Przekonywał, że w osiągnięciu doskonałości naukowej kluczowa jest współpraca międzynarodowa i otwarcie uczelni na zagranicznych naukowców.

Prof. Chacińska i prof. Rehling opublikowali 17 wspólnych publikacji zamieszczonych w uznanych, światowych czasopismach naukowych, w tym Cell i Science. Ich współpraca zapoczątkowała intensywnie rozwijającą się wymianę naukową uczestników studiów doktoranckich i staży podoktorskich między ośrodkami w Warszawie i Getyndze.

Jury doceniło odkrycie przez parę naukowców kluczowych mechanizmów biogenezy mitochondriów. Mitochondria nazywane są "elektrowniami komórkowymi". Są one miejscem przebiegu procesu oddychania komórkowego. Badania prowadzono z wykorzystaniem metod genetycznych, jak i technik biologii molekularnej i biochemii. Uzyskane wyniki zrewolucjonizowały poglądy na temat dynamiki i koordynacji procesów importu białek mitochondrialnych - uznało jury nagrody.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum