Włos o zawale prawdę ci powie?

Autor: dziennik.zdrowie.pl/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2013 10:04

Na choroby serca cierpi coraz więcej osób a coraz młodsze umierają na zawał. Warto postawić na profilaktykę i regularnie sprawdzać kondycję serca. Ułatwi to analiza włosów, która według uczonych jest lepszym wskaźnikiem schorzeń układu krążenia niż badanie krwi.

Włos o zawale prawdę ci powie?
Naukowcy z Erasmus MC w Rotterdamie w Holandii przekonują, że badanie pojedynczego włosa pozwala wykryć ryzyko chorób serca. Wystarczy określić we włosie poziom hormonu stresu - kortyzolu - czytamy w "Daily Mail", omawiającym publikację w "Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism".

Określenie poziomu kortyzolu we włosie jest cenniejszą informacją niż analiza krwi. Pokazuje bowiem, jaki jest poziom stresu w organizmie, ale nie w danym momencie, lecz w ciągu kilku miesięcy. Dzięki temu można przewidzieć ryzyko chorób serca i niebezpieczeństwo zawału oraz udaru.

Uczeni doszli do tych wniosków po badaniu z udziałem 283 osób w wieku 65-85 lat. Poddali analizie 3-centymetrowe próbki włosów pobranych blisko głowy. To pozwoliło ocenić poziom stresu w ciągu ostatnich trzech miesięcy życia wolontariuszy.

Więcej: http://zdrowie.dziennik.pl/
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum