Włochy: Polak wśród naukowców, którzy odizolowali włoski szczep koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2020 07:31

Polski naukowiec Maciej Tarkowski jest grupie zespołu badawczego, który odizolował włoski szczep koronawirusa. Tego ważnego osiągnięcia dokonano w szpitalu zakaźnym w Mediolanie, a poinformowały o nim w czwartek włoskie media.

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Rezultaty badań prowadzonych przez zespół naukowców z mediolańskiego szpitala zakaźnego Sacco przedstawił dyrektor Instytutu Nauk Biomedycznych profesor Massimo Galli.

Badania prowadzone są nieprzerwanie od niedzieli, czyli od początku kryzysu we Włoszech w związku z lawinowym wzrostem zakażeń. W zespole naukowym są badacze: Alessia Loi, Annalisa Bergna , Arianna Gabrieli, Maciej Tarkowski i prof. Gianguglielmo Zehender.

- Odizolowaliśmy wirusa czterech pacjentów z Codogno" - wyjaśnił profesor Galli. To w tej miejscowości w prowincji Lodi stwierdzono przed tygodniem pierwszy przypadek zakażenia na terytorium Włoch. To 38-letni mężczyzna, który nie był w Chinach, gdzie trwa epidemia.

Odkrycie pozwoli naukowcom śledzić każdego pojedynczego wirusa , by ustalić, jak krążył i w jakim czasie - podkreślono. Kolejnym krokiem będą prace nad przeciwciałami, a zatem nad szczepionką i metodami leczenia w laboratoriach farmaceutycznych.

Wcześniej koronawirusa odizolowali naukowcy w rzymskim szpitalu zakaźnym Spallanzani, do którego pod koniec stycznia trafiło dwoje chorych chińskich turystów z miasta Wuhan.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum