Witaminy z grupy B nie zapobiegają demencji

Autor: Polska The Times/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2014 21:07

Naukowcy obalili mit, który sugerował, że witaminy z grupy B spowalniają proces obniżania sprawności umysłowej i zapobiegają demencji. Zamiast nich zalecili osobom w średnim wieku spacery i jedzenie owoców.

Preparaty z witaminami z grupy B miały być cudownym lekiem, który poprawi nam w starszym wieku pamięć, pozwoli też na uniknięcie demencji.

Prawda jednak o witaminowych preparatach okazała się całkiem inna. Przyjmowanie suplementów witaminowych dla uniknięcia choroby Alzheimera i zachowania sprawności umysłu to strata pieniędzy, uważają naukowcy z Oksfordu.

Analiza danych z kilku badań klinicznych potwierdziła, że witaminy z grupy B nie spowalniają procesu obniżania sprawności umysłowej i nie zapobiegają demencji. Zdaniem ekspertów dla osób w średnim wieku znacznie korzystniejsze są spacery i zwiększenie ilości owoców i warzyw w diecie.

Podczas testów badających pamięć, szybkość i podejmowanie decyzji osoby przyjmujące preparaty witaminowe osiągnęły takie same wyniki jak grupa kontrolna przyjmująca placebo. Takie wnioski wyciągnęli naukowcy po przeanalizowaniu danych pozyskanych w trakcie 11 różnych badań klinicznych z udziałem 22 tys. ochotników.

Więcej: www.polskatimes.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum