Witaminy obniżają ryzyko AMD

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2009 16:52

Zażywanie kombinacji witamin B6, B12 oraz kwasu foliowego obniża ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) u starszych kobiet - informuje pismo Archives of Internal Medicine.

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (z ang. AMD) jest przewlekłą, postępującą chorobą, która dotyczy osób po 50. roku życia. W przebiegu AMD dochodzi do uszkodzenia centralnej części siatkówki - tzw. plamki żółtej, która odpowiada za ostre widzenie. W rezultacie w środkowej części pola widzenia najpierw pojawiają się zniekształcenia, a następnie ubytki.

AMD jest obecnie najczęstszą przyczyną tzw. praktycznej ślepoty u osób po 65. roku życia. O praktycznej ślepocie mówi się wówczas, gdy z powodu bardzo złej ostrości wzroku pacjent nie jest w stanie samodzielnie żyć i wykonywać najprostszych czynności, np. przyrządzić posiłku czy nalać wrzątku do szklanki. Szacuje się, że w Polsce cierpi na AMD już ok. 1 mln osób.

Znanymi czynnikami ryzyka AMD są m.in.: palenie papierosów (które podnosi poziom wolnych rodników uszkadzających naczynia krwionośne siatkówki) oraz choroby układu krążenia.

W ostatnim czasie naukowcy zaobserwowali związek między AMD a poziomem aminokwasu homocysteiny we krwi. Wysokie stężenie tego aminokwasu źle wpływa na wyściółkę naczyń krwionośnych (tzw. śródbłonek) i przez to może zwiększać ryzyko AMD. Wiadomo z kolei, że witaminy z grupy B, tj. witamina B6, B12 oraz kwas foliowy, obniżają poziom homocysteiny i mogą odwracać zmiany w śródbłonku.

Naukowcy ze szpitala Brigham and Women's Hospital oraz Wydziału Medycyny Uniwersytetu Harvarda w Bostonie sprawdzali wpływ tych trzech witamin na ryzyko AMD w grupie 5.205 kobiet w wieku 40 i starszych. Wszystkie panie cierpiały na chorobę serca lub miały wysokie ryzyko tej choroby, ale na początku badań żadna nie miała AMD.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum