Witamina E ma związek z ryzykiem udaru

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 listopada 2010 10:32

Witamina E o 22 proc. zwiększa ryzyko udaru krwotocznego i o 10 proc. zmniejsza ryzyko udaru niedokrwiennego - ocenili naukowcy szkoły medycznej uniwersytetu Harvarda w USA. Wyniki ich badań publikuje British Journal of Medicine w internetowym wydaniu.

Ogólne ryzyko wystąpienia udaru krwotocznego wywołanego przyjmowaniem witaminy E nie jest jednak duże – jest to jeden przypadek na 1250 osób przyjmujących tę witaminę.

Udar krwotoczny jest wywoływany pęknięciem naczynia krwionośnego dostarczającego krew do mózgu, powodującego wylew krwi do mózgu. Jest to mniej rozpowszechniona forma udaru niż tzw. udar niedokrwienny stanowiący około 70 proc. ogółu przypadków udaru.

Równocześnie naukowcy ustalili, że witamina E o 10 proc. zmniejsza ryzyko udaru niedokrwiennego. Przekłada się to na jedną osobę na 476 przyjmujących witaminę. Jednak zdrowy tryb życia i pilnowanie niskiego ciśnienia krwi, w ocenie naukowców, ma w tym względzie o wiele korzystniejszy wpływ, niż witamina E.

Usiłując ustalić związek między witaminą E a udarem, naukowcy przeprowadzili ogółem 9 badań na blisko 1,2 mln osób, przyjmujących co najmniej 50 mg tej witaminy dziennie. Wprawdzie żadne z badań nie wykazało, że witamina E z punktu widzenia udaru, jest liczącym się czynnikiem ryzyka, ale różnice między jego dwoma typami uznano za znaczące.

Ponad 111 tys. osób w roku doznaje Wielkiej Brytanii udaru, będącego trzecią najczęstszą przyczyną śmierci. Ci, którym uda się przeżyć, często stają się inwalidami.

Dotychczasowe badania nad witaminą E nie były jednoznaczne. Z niektórych wynikało, że zwiększa ryzyko śmierci przyjmowana w dużej dawce. Inne sugerowały, że pomaga chronić serce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum