Witamina D zmniejsza ryzyko raka jelita grubego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2010 08:43

Wysoki poziom witaminy D we krwi obniża ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i odbytnicy - wynika z badań dużej populacji Europejczyków.

Informację na ten temat zamieszcza strona internetowa pisma „British Medical Journal”.

Najnowsze badania są częścią szeroko zakrojonego projektu europejskiego (EPIC - European Prospective Investigation into Cancer Study), dotyczącego raka, w którym wzięło udział ponad 520 tys. osób z 10 krajów Europy Zachodniej.

Uczestnicy wypełniali szczegółowe ankiety na temat diety i stylu życia, a naukowcy pobrali od nich próbki krwi do analizy. W ciągu kilku kolejnych lat badań rak jelita grubego i odbytnicy rozwinął się u 1 248 pacjentów. Do dalszej analizy dobrano dla nich grupę 1 248 zdrowych osób.

Okazało się, że osoby z najwyższymi stężeniami witaminy D we krwi były niemal o 40 proc. mniej narażone na raka jelita grubego niż pacjenci, u których stwierdzono najniższe stężenia. Jednak w porównaniu z grupą o średnim poziomie witaminy D (tj. od 50 do 75 nanomoli na litr) spadek ryzyka był znacznie mniejszy.

Najnowsze badania wskazują, że niedobory witaminy D odgrywają ważną rolę w rozwoju raka jelita grubego, komentują autorzy pracy. Nie ma jednak pewności, czy zwiększenie jej poziomu we krwi, za pomocą suplementów bądź wzbogaconej żywności, zapewni większą ochronę przed rakiem niż średnie stężenie uzyskane dzięki regularnej, umiarkowanej ekspozycji na słońce w połączeniu z urozmaiconą dietą. Głównym źródłem tej witaminy w naszym organizmie jest skóra, która produkuje ją pod wpływem promieni słonecznych.

Nie wiadomo również, czy utrzymywanie się wyższych stężeń witaminy D we krwi nie będzie mieć skutków ubocznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum