Witamina D do diety i dla dziecka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2010 15:40

Uzupełnienie diety witaminą D podczas ciąży jest korzystne zarówno dla przyszłej matki, jak i dziecka; zapobiega przedwczesnym porodom i infekcjom - poinformowali amerykańscy pediatrzy.

W latach 50. i 60. sądzono, że witamina D może powodować wady płodu, dzisiaj wiadomo już, że jest ważna dla zdrowia matki i dziecka. Wspomaga między innymi prawidłową kondycję kości i działanie układu odpornościowego.

Okazało się, że witamina D znacząco zmniejsza częstotliwość ciążowych infekcji i przedwczesnych porodów, przy czym najsilniejszy wpływ obserwowano u pań przyjmujących 4000 jednostek witaminy dziennie.

Naukowcy z USA, którzy przeprowadzili badania nad wpływem witaminy D na matkę i dziecko, zalecają przyszłym matkom stosowanie tej właśnie dawki przez cały okres ciąży.

Główne przyczyny niedoborów witaminy D, to niska zawartość tej witaminy w diecie i zbyt krótki czas spędzany na słońcu (witamina D powstaje w naszym organizmie z prowitaminy pod wpływem promieni słonecznych).

W trakcie badań nie zaobserwowano żadnych szkodliwych skutków stosowania witaminy D. Autorzy badań sprawdzili wpływ suplementacji diety witaminą D na częste powikłania ciąży, takie jak stan przedrzucawkowy, cukrzyca ciężarnych, infekcje i przedwczesny poród.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum