×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Witamina B3 dodaje pewności siebie - dowiedzione u szczurów

Autor: PAP Nauka/Rynek Zdrowia09 grudnia 2015 17:14

Niacyna sprawia, że lękliwe szczury, stają się bardziej przebojowe i gotowe do tego, by zawalczyć o swoje miejsce na świecie - czytamy na łamach PNAS.

Witamina B3 dodaje pewności siebie - dowiedzione u szczurów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Politechniki Federalnej w Lozannie (Szwajcaria) wykazali, że zwiększenie aktywności mitochondriów, np. za pomocą witaminy B3 (niacyny), w jądrze półleżącym - rejonie mózgu odpowiedzialnym za odczuwanie przyjemności - wywołuje u szczurów laboratoryjnych obniżenie poziomu lęku. Dzięki temu zwierzęta stają się bardziej pewne siebie i osiągają większe sukcesy w stadzie.

Badacze zauważyli, że natężenie lęku ma u szczurów duży związek z funkcjonowaniem społecznym.

Lękliwe gryzonie zazwyczaj ustępują miejsca bardziej przebojowym zwierzętom i od razu wchodzą w rolę osobnika podporządkowanego. To powoduje, że zajmują zwykle gorszą pozycję w stadzie, co negatywnie odbija się na ich zdrowiu.

Pracownicy politechniki postanowili wesprzeć zestresowane zwierzęta. Zaobserwowali, że szczury o wysokim poziomie lęku charakteryzowały się mniejszą aktywnością mitochondriów w jądrze półleżącym. Oznacza to, że ich komórki w tej części mózgu produkowały mniej nośnika energii ATP (adenozynotrifosforanu).

Okazało się, że zablokowanie aktywności mitochondriów w jądrze półleżącym wywoływało u szczurów jeszcze większy lęk, ale pobudzenie ich do działania, np. za pomocą niacyny, zmniejszało poziom lęku - przynajmniej na jakiś czas - i pozwalało zwierzętom na podjęcie rywalizacji i poprawę swojej sytuacji społecznej.

Naukowcy są ciekawi, czy podobne efekty można by uzyskać u ludzi.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze