Witamina B3 chroni szczury przed bólem po leczeniu raka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2017 11:38

Badania przeprowadzone na samicach szczurów wykazały, że witamina B3 zapobiega u nich nadwrażliwosci na ból powodowanyej przez leki przeciwnowotworowe  informuje Journal of the International Association for the Study of Pain.

Witamina B3 chroni szczury przed bólem po leczeniu raka
Witamina B3 chroni szczury przed bólem po leczeniu raka.Fot. Staffan Vilcans/Flickr(CC BY-SA 2.0)

Chociaż dzięki chemioterapii chorzy na nowotwory mają większe szanse przeżycia, wiele z tych leków powoduje poważne skutki uboczne, obniżając jakość życia pacjentów. Poważnym problemem jest na przykład obwodowa neuropatia wywołana chemioterapią (CIPN) - uszkodzenie nerwów, któremu towarzyszy ból. Problem dotyczy kilku procent osób leczonych jednym cytostatykiem, a w przypadku wielu leków może to być nawet kilkadziesiąt procent chorych.

CIPN może uniemożliwiać kontynuowanie leczenia i utrzymywać się przez długi czas po jego zakończeniu.

Jak sugerują przeprowadzone na samicach szczurów badania naukowców z University of Iowa, amid kwasu nikotynowego, czyli witamina B3, może zapobiec neuropatii powodowanej przez chemioterapię.

Szczurzycom podawano paklitaksel, lek często stosowany w leczeniu raka piersi i raka jajnika. Stosowane dawki w przeliczeniu odpowiadały dawkom podawanym ludziom. Pod ich wpływem u szczurzyc rozwinęła się obwodowa neuropatia, która trwała jeszcze przez pięć tygodni od zakończenia chemioterapii.

Aby ocenić ból powodowany przez CIPN, naukowcy zmodyfikowali standardowy test - lekkie szturchnięcie łapy. Podczas gdy szczury, którym nie podawano paklitakselu nie opuszczały ciemnego pomieszczenia i nie cofały łapy nawet po kilku szturchnięciach, po podaniu leku stawały się nadwrażliwe i wołały się przenieśc w oświetlone miejsce po znacznie mniejszej liczbie takich bodźców.

Wcześniejsze prace wykazały, że witamina B3 podnosi poziom ważnego komórkowego metabolitu - dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego (NAD+), co może chronić przed różnego rodzaju uszkodzeniami nerwów. Dlatego w dalszej części badań naukowcy z University of Iowa profilaktycznie podawali szczurzycom witaminę B3 w codziennej dawce 200 mg/kg. U części szczurzyc podawanie rozpoczęto na siedem dni przed początkiem chemioterapii i było kontynuowane przez 24 dni od jej zakończenia. Zapobiegło to pojawieniu się nadwrażliwości, a efekt utrzymał się co najmniej przez dwa tygodnie od zaprzestania suplementacji witaminy.

Gdy podawanie witaminy rozpoczęło się 14 dni od początku chemioterapii, nadwrażliwość ustąpiła - ale tylko u części zwierząt.

Zdaniem autorów badań podawanie witaminy B3 mogłoby zapobiec spowodowanej przez chemioterapię neuropatii również u ludzi. Przypominają jednak, że wiele już było obiecujących leków mających zapobiec neuropatii związanej z chemioterapią.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum