Witamina B skuteczna w walce z rakiem płuc?

Autor: RMF FM/Rynek Zdrowia • • 16 czerwca 2010 12:28

Nawet jeżeli palisz, a zażywasz witaminę B, to jesteś mniej narażony na raka płuc - dowodzą europejscy naukowcy.

Osoby, w których krwi stwierdzono duże stężenie witaminy B, są mniej narażone na zachorowanie na raka płuc, nawet jeżeli palą papierosy - wynika z badań europejskich naukowców opublikowanych w Journal of the American Medical Association.

Testy przeprowadzono na 400 tys. osób z 10 krajów europejskich. Okazało się, że wysoki poziom witaminy B zmniejsza ryzyko zachorowania na ten nowotwór aż o połowę.

– W badaniu wzięły udział zarówno osoby niepalące, palacze, jak i byli palacze. Bez względu na to, czy paliły kiedykolwiek papierosy, czy nie, wysoki poziom witaminy B6 chronił je przed rakiem płuc. Jeśli wyniki naszych badań się potwierdzą, następnym krokiem będzie ustalenie optymalnego poziomu witaminy B redukującej ryzyko zachorowania na raka płuc – mówi doktor Paul Brennan z Międzynarodowej Agencji Badań na Nowotworami.

Eksperci podkreślają jednak, że na razie jest zbyt wcześnie, by mówić, że zażywanie witaminy B6 może stanowić dodatkową ochronę przed rakiem płuc. Wyniki badań mogą świadczyć po prostu o tym, że osoby z wyższym poziomem witaminy B prowadzą zdrowszy styl życia. Według naukowców najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka płuc jest rzucenie palenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum