×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wirus zmutował w organizmie noworodka zakażonego koronawirusem

Autor: GW/Rynek Zdrowia04 marca 2021 14:15Aktualizacja: 04 marca 2021 14:21

Jest to, według naszej wiedzy, pierwszy przypadek mutacji genetycznej koronawirusa u dziecka po tym, jak zakaziło się w łonie matki - napisali lekarze ze Skåne University Hospital w Malmo (Szwecja).

Wirus zmutował w organizmie noworodka zakażonego koronawirusem
Przypadek mutacji genetycznej koronawirusa u dziecka po tym, jak zakaziło się w łonie matki. Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

Wyniki badań opublikowało czasopismo "The British Journal of Obstetrics and Gynaecology" (https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/1471-0528.16682)

Dziecko urodziło się przez cesarskie cięcie, gdy zakażona SAR-CoV-2 matka wymagała hospitailizacji. Lekarze zdecydowali się na natychmiastowy zabieg z powodu spadającego tętna płodu i obaw, że doszło do niedotlenienia dziecka.

Po zsekwencjonowaniu genomu wirusów znalezionych u matki i u dziecka okazało się, że zaatakował ich ten sam wariant, co potwierdziło hipotezę, że dziecko zakaziło się jeszcze w okresie płodowym.

Ponowne zsekwencjonowanie wirusa pobranego od noworodka pięć dni później pokazało, że jest to już inny wariant niż "oryginalny", którym zakaziło się jeszcze w macicy. Ponieważ noworodek był początkowo odizolowany od matki uznano, że wirus musiał w tym czasie zmutować w jego ciele.

Więcej: zdrowie.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze