ANSA/Rynek Zdrowia | 23-09-2013 13:22

Wirus grypy H7N9 - jego prekursorzy byli nieszkodliwi

Ustalenie pochodzenia wirusa ptasiej grypy H7N9 może pomóc w opracowaniu odpowiednich środków, które umożliwią monitorowanie i kontrolę tych wirusów. Najbliższymi 'krewnymi" tego wirusa są dwa typy wirusa H9N2 - wynika z ustaleń chińskich naukowców.

Przejście dwóch typów wirusa H9N2 do niebezpiecznej formy H7N9 odbyło się w dwóch etapach - pierwszy etap miał miejsce w organizmach dzikiego ptactwa, drugi - ptactwa domowego .

Wynik badań prowadzonych przez grupy naukowców kierowanych przez Taijiao Jiang z Chińskiej Akademii Nauk zostały opublikowano w czasopiśmie Cell Host & Microbe.

Dogłębne zrozumienie sposobu, w jaki został wygenerowany H7N9 ma ogromne znaczenie dla opracowania odpowiednich środków w celu monitorowania i kontroli tych wirusów. 

Wirus H7N9 odkryto po raz pierwszy w organizmie człowieka w marca 2013 r., w Chinach. Jak dotąd spowodował on ponad 130 przypadków zakażeń u ludzi i co najmniej 44 zgony. Większość infekcji wystąpiła w wyniku kontaktu z zakażonym drobiem, ale wykazano, że wirusy te mogą również przenosić się z człowieka na człowieka .

Naukowcy obawiając się tej ostatniej drogi przenoszenia wirusa postanowili poznać historię ewolucyjną H7N9, aby opracować odpowiednią strategię do walki z tym drobnoustrojem. 

W tym celu badacze przeanalizowali cały genom wirusa pobrany od mężczyzny, drobiu i dzikiego ptactwa.

Analiza wykazała, że wirus był generowany w dwóch etapach. W pierwszym etapie, który wystąpił u dzikiego ptactwa, genetyczny materiał wirusa H9N2 miesza się z materiałem genetycznym wirusa typu nieokreślonego H7N9 w celu wytworzenia prekursora wirusa H7N9.

W drugim etapie, który zachodzi już w organizmach ptaków domowych, dochodzi do wymiany materiału genetycznego pomiędzy prekursorami wirusa H7N9 i H9N2 , co daje początek obecnej, bardzo zjadliwej formie wirusa H7N9.

Więcej: www.ansa.it