Wielokrotne poronienia: przyczyną mogą być plemniki z uszkodzonym DNA

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 stycznia 2019 18:10

Uszkodzenia DNA w nasieniu mężczyzny mogą być przyczyną wielokrotnych poronień - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Clinical Chemistry".

Wielokrotne poronienia: przyczyną mogą być plemniki z uszkodzonym DNA
Fot.pixabay.jpg

Naukowcy z Imperial College London badali jakość nasienia 50 mężczyzn, których partnerki doświadczyły trzech lub więcej poronień z rzędu (tzw. poronienie nawykowe). Dane zestawiono następnie z wynikami pozyskanymi od 60 mężczyzn, których partnerki nigdy nie poroniły.

Okazało się, że nasienie mężczyzn, których partnerki kilkakrotnie poroniły, miało dwukrotnie więcej uszkodzonego DNA w porównaniu z grupą kontrolną. Zdaniem badaczy uszkodzenia te mogą być spowodowane działaniem reaktywnych form tlenu, których poziom u mężczyzn z uszkodzonym DNA był czterokrotnie większy niż u grupy kontrolnej.

- Poronienia nawykowe do 20. tygodnia ciąży dotyczą około jednej na 50 par w Wielkiej Brytanii. Do niedawna uważano, że ich przyczyną są problemy zdrowotne matki, takie jak infekcje czy problemy ze strony układu odpornościowego. Obecne badania uświadamiają jednak, że istotną rolę odgrywa także jakość nasienia mężczyzny. Wcześniejsze analizy wykazały m.in., że jakość plemników odgrywa istotną role w formowaniu się łożyska, które dostarcza zarodkowi tlen i substancje odżywcze - mówi autor dr Channa Jayasena.

- Choć żaden z mężczyzn nie przechodził w momencie analizy infekcji bakteryjnej, np. zakażenia chlamydią, która mogłaby wpłynąć na pogorszenie jakości nasienia, możliwe, że inne bakterie z wcześniejszych zakażeń wciąż przebywały w gruczole krokowym, który produkuje nasienie. Może to prowadzić do permanentnie podwyższonego poziomu reaktywnych form tlenu - wyjaśnia dr Jayasena.

Autor dodaje, że istnieje coraz więcej dowodów na to, że pogorszenie jakości nasienia związane jest z otyłością. Zbyt duży poziom tłuszczu w organizmie również prowadzi do zwiększenia poziomu reaktywnych form tlenu. W grupie badanych mężczyzn z uszkodzeniami DNA w nasieniu otyłość występowała nieco częściej niż w grupie kontrolnej.

- Jeśli dalsze badania potwierdzą, że wysoki poziom reaktywnych form tlenu w nasieniu zwiększa ryzyko poronienia, możliwe będzie opracowanie metod interwencji, które obniżyłyby ten poziom i zwiększyły szanse na zdrową ciążę - podsumowuje dr Jayasena. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum