Wielokrotne ciąże skracają czy wydłużają życie matki?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2019 10:05

Wielokrotne ciąże raczej nie wpływają negatywnie na zdrowie kobiet. Matki, które urodziły siedmioro dzieci, żyły dłużej w porównaniu do kobiet nie mających dzieci - wykazały badania dr Ilony Nenko z CM UJ w Krakowie i jej współpracowników w Finlandii i Wielkiej Brytanii.

Wielokrotne ciąże skracają czy wydłużają życie matki?
Fot. archiwum

Specjalistka wyjaśnia na łamach czasopisma PLOS ONE, że analizy te oparto na fińskich danych pochodzących z ksiąg parafialnych w połączeniu z danymi środowiskowymi dla przedindustrialnej populacji. Z tego powodu badania te są unikatowe.

Dr Nenko, która pracuje w Instytucie Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zwraca uwagę, że reprodukcja jest kosztowna. - Średnie wymagania energetyczne w I, II i III trymestrze ciąży wynoszą odpowiednio 90, 290 i 470 kcal dziennie. Zatem, całkowity koszt ciąży dla kobiety przybierającej w tym czasie 12 kg, to ok. 77 000 kcal - podkreśla.

Obciążenia energetyczne związane z kolejnymi ciążami mogą mieć negatywne skutki dla zdrowia i mogą doprowadzić do skrócenia życia kobiety. Jednak wyniki dotychczasowych badań na ten temat są sprzeczne. Część z nich sugeruje, że posiadanie dużej liczby dzieci skraca życie matki, z innych natomiast wynika, że jest wręcz odwrotnie: wielokrotne ciąże mogą je wydłużać.

Dr Ilona Nenko wraz ze swymi współpracownikami wykorzystała bazę danych parafialnych w Finlandii, która jako jeden z nielicznych krajów posiada kompletny rejestr populacji od czasów przedindustrialnych.

- Począwszy od XVII w. lokalni, luterańscy duchowni byli przez prawo zobligowani do przechowywania wszystkich informacji na temat urodzeń, migracji, małżeństw i zgonów w każdej parafii w kraju - podkreśla dr Nenko. Są one jednymi z najbardziej wiarygodnych źródeł danych demograficznych dla populacji historycznych.

Analizie poddano historie reprodukcyjne blisko 1900 kobiet urodzonych pomiędzy 1751 a 1850 rokiem.

- Możemy powiedzieć, że była to populacja charakteryzująca się naturalną umieralnością i płodnością, bez dostępu do rozwiniętej medycyny i środków kontroli urodzeń, a jest to bardzo ważny warunek w badaniach tego typu - wyjaśnia specjalistka.

Finowie aż do drugiej połowy XIX w. byli prawie wyłącznie rolniczym społeczeństwem. Uprawiano przede wszystkim żyto i jęczmień. Około 60 proc. energii spożywanej przez pracujące osoby pochodziło wyłącznie z żyta (wykorzystywane do pieczenia chleba), kolejne 20 proc. pochodziło z ziemniaków i jęczmienia, a jedynie dodatkiem było mięso, ryby i produkty mleczne pochodzące od zwierząt hodowlanych lub dzikich.

Dr Nenko podkreśla, że w analizach wzięto pod uwagę zarówno liczbę urodzonych dzieci, jak i liczbę dzieci, które dożyły do 15. roku życia (40 proc. dzieci nie miało takiej szansy), w celu sprawdzenia, czy koszty energetyczne poniesione na wychowanie dzieci mają znaczenie dla długości życia matek.

- Wyniki badania pokazują, że po pierwsze, kobiety, które urodziły siedmioro dzieci żyły dłużej w porównaniu do kobiet nie mających dzieci, ale żyły też dłużej niż kobiety, które urodziły ośmioro dzieci i więcej. Po drugie, kobiety należące do różnych klas społecznych nie różniły się długością życia w zależności od liczby urodzonych dzieci - tłumaczy specjalistka.

Badacze sprawdzili również, czy warunki wczesnorozwojowe w jakikolwiek sposób modyfikowały tę zależność.

- Przypuszczaliśmy, że kobiety najuboższe, które dodatkowo doświadczyły marnych warunków wczesnorozwojowych, tzn. w łonie matki rozwijały się w czasie ograniczonego dostępu do zasobów, będą miały wyższe ryzyka zgonu - mówi dr Nenko. - Jednak nasze przewidywania nie potwierdziły się, bo te kobiety nie różniły się długością życia od innych.

Analogicznie do liczby urodzonych dzieci przeprowadzono analizy dla dzieci, które dożyły do 15. roku życia. I tak, kobiety, które miały siedmioro dzieci dożywające do 15. roku życia, żyły dłużej w porównaniu do kobiet nie mających takich dzieci, ale też dłużej niż kobiety, które wychowały ośmioro dzieci i więcej.

Z badań tych wynika również, że wśród kobiet z ubogiej klasy społecznej większe było jedynie ryzyko zgonu wraz z rosnącą liczbą dzieci wychowanych do 15. roku życia w porównaniu do kobiet z zamożnej klasy społecznej, a warunki wczesnorozwojowe nie modyfikowały tej zależności.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum