Wielkomiejski gwar nie służy sercu

Autor: RP/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2009 07:29

Związek pomiędzy występowaniem zawałów a poruszaniem się po dużej metropolii stwierdzili niemieccy naukowcy.

Korki uliczne stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla naszego serca. Dowody na to zostały przedstawione podczas 49. konferencji American Heart Association odbywającej się w Palm Harbor na Florydzie.

Prof. Annette Peters z Instytutu Epidemiologii w Helmholtz Zentrum Munchen w Niemczech twierdzi, że l Ludzie, którzy przebyli zawał serca, często na krótko przed tym zdarzeniem byli uczestnikami ruchu ulicznego. Jechali samochodem, miejską komunikacją bądź rowerem. Bez względu na rodzaj transportu jakim poruszają się ludzie, którzy pojawiają się na zatłoczonej drodze, są obarczeni ponadtrzykrotnie większym ryzykiem wystąpienia zawału serca w porównaniu do tych, którzy swój czas spędzają z dala od ulicznego gwaru.

Niemieccy uczeni wzięli pod lupę przypadki zawałów, które zostały zarejestrowane między lutym 1999 roku a grudniem 2003 roku w prowadzonym w Augsburgu indeksie KORA. Po analizach poddali prawie 1,5 tys. pacjentów dodatkowym badaniom. W tym szczegółowo przepytali ich na temat czynności, jakie wykonywali przed tym zdarzeniem.

Średnia wieku badanych wynosiła 60 lat. Pośród badanych jedną czwartą stanowiły panie. okazało się, że to właśnie panie obarczone są największym ryzykiem zawału. W grupie ryzyka znaleźli się także starsi mężczyźni, bezrobotni i ci, którzy cierpią na dusznicę bolesną, chorobę objawiającą się uciskiem w klatce piersiowej.

– Kierowanie pojazdem w dużym ruchu bądź tylko podróżowanie jako pasażer stanowi dodatkowe ryzyko wywołania ataku serca u osób, które już są nim obarczone – mówią uczeni.

Pięć lat temu  zespół naukowców przeprowadził podobne badania. Wzięło w nich udział 700 pacjentów.

– Teraz chcemy zająć się szukaniem przyczyny tego stanu rzeczy – mówi koordynatorka.

Niemieccy uczeni chcą rozwikłać jeszcze jedną zagadkę związaną z tym problemem. Trudno im bowiem uwierzyć, by to kobiety były obarczone większym od mężczyzn ryzykiem zawału.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum