Wielka Brytania: uwaga, młody lekarz!

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 września 2009 15:15

Jak wynika z badań londyńskiego Imperial College niewielka, ale statystycznie istotna liczba pacjentów umiera każdego roku w Wielkiej Brytanii, kiedy w sierpniu młodzi lekarze rozpoczynają pracę.

Wielka Brytania: uwaga, młody lekarz!
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy przeanalizowali 300 tys. przypadków pacjentów, których przyjęto do brytyjskich szpitali na ostry dyżur pomiędzy rokiem 2000 a 2008. Porównano liczbę zgonów w pierwszym tygodniu sierpnia, kiedy pracę rozpoczynają nowi lekarze, a ostatnim tygodniem lipca. Po uwzględnieniu dodatkowych czynników okazało się, że prawdopodobieństwo śmierci pacjentów przyjętych w sierpniu jest o 6 proc. większe.

Badacze z Imperial College podkreślają, że nie udało im się dojść do stanowczych konkluzji dotyczących przyczyn takiego wzrostu liczby zgonów.

W raporcie pojawiło się stwierdzenie, że jeśli różnice te wynikają ze zmian personalnych w szpitalu, to potencjalnie powinno to wpłynąć nie tylko na opiekę nad pacjentami, ale też na podejście zarządu służby zdrowia do zapewnienia bezpiecznej opieki medycznej.

Zdaniem przedstawicieli organizacji lekarskich, do wyników tych badań należy podchodzić ostrożnie, ponieważ inne badania nie wykazały takiej zależności.

Z kolei przedstawiciel organizacji, walczącej z błędami lekarskimi Hugh Williams uważa, że niektórzy młodzi lekarze są rzucani na głęboką wodę i oczekuje się od nich, że sami sobie poradzą.

Rzecznik brytyjskiego ministerstwa zdrowia zapewnia, że młodzi lekarze przechodzą rygorystyczne szkolenie i zajmują się pacjentami w tych specjalnościach, do których zostali przygotowani i oceniono, że spełniają odpowiednie wymagania.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze