Wielka Brytania: matka pracuje, dziecko choruje?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 30 września 2009 12:06

Brytyjski Institute of Child Health alarmuje: dzieci kobiet aktywnych zawodowo będą w przyszłości bardziej narażone na choroby.

Wielka Brytania: matka pracuje, dziecko choruje?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Taki wniosek płynie z badań przeprowadzonych z udziałem prawie 13 tys. pięciolatków i ich matek aktywnych oraz nieaktywnych zawodowo. Lekarze ocenili dietę dzieci, aktywność fizyczną oraz czas, jaki ich matki poświęcają swojej karierze. Wzięli także pod uwagę wykształcenie kobiet i ich status społeczny i ekonomiczny.

W badanej grupie jedna trzecia kobiet od momentu urodzenia dziecka nie podjęła aktywności zawodowej. Pozostałe spędzały w pracy średnio 21 godzin w tygodniu.

Okazało się, że dzieci pracujących matek częściej między posiłkami piły słodzone napoje, częściej oglądały telewizję i spędzały przy komputerze co najmniej dwie godziny dziennie. Pięciolatki aktywnych zawodowo kobiet były  też zazwyczaj przywożone do szkoły samochodem, podczas gdy dzieci kobiet, które nie podjęły pracy, częściej drogę do szkoły odbywały pieszo lub na rowerze.

– W większości brytyjskich rodzin co najmniej jedno z rodziców pracuje, a w przypadku matek pięciolatków około 60 proc. kobiet jest aktywnych zawodowo – mówi prof. Catherine Law, autorka badań. –  A to ogranicza możliwości opiekowania się potomstwem.

Jak jednak podkreśla uczona, celem badań nie jest sugerowanie, że matki powinny zostać w domu. Uczeni chcą raczej zwrócić uwagę na potrzebę wspierania rodziców w pełnieniu ich ról.

Badania spotkały się z różnymi ocenami. Niektóre środowiska zwracają uwagę, że mogą one tylko wzmocnić stres i poczucie winy pracujących kobiet. Co nie zmienia faktu, że większość z nich i tak nie ma wyboru.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze