Wielka Brytania: dzieci młodych matek są bardziej narażone na zgon

Autor: BBC/Rynek Zdrowia • • 30 września 2013 13:14

Dzieci urodzone przez matki młode, które nie przekroczyły trzydziestego roku życia są bardziej narażone na śmierć niż maluchy urodzone przez matki w starszym wieku, wynika ze sprawozdania dotyczącego zgonów dzieci w Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania: dzieci młodych matek są bardziej narażone na zgon

Chociaż ogólna śmiertelność dzieci spadła o 50 proc. w ciągu ostatnich 20 lat, młody wiek matki okazał się jednak jednym z decydujących czynnikiem ryzyka śmierci we wczesnym dzieciństwie.

Badanie było prowadzone przez Instytut Zdrowia Dziecka w UCL i opierały się na danych dotyczących rejestracji śmierci w okresie od stycznia 1980 do grudnia 2010 roku.

Wykazały ono, że w Anglii, Szkocji i Walii, różnica w śmiertelności pomiędzy dziećmi matek, które były poniżej 30 roku życia i tych w wieku od 30 do 34 lat stanowiła 11 proc. wszystkich zgonów wśród dzieci do dziewiątego roku życia. W liczbach było to średnio 397 zgonów w Wielkiej Brytanii każdego roku - wynika z raport.

Zgony u dzieci matek poniżej 20 roku stanowiły zaledwie 3,8 proc. wszystkich zgonów dzieci do dziewięciu lat.

W badaniu porównywano dzieci z podobną masą urodzeniową w każdej kategorii wiekowej. Największa różnica w liczbie zgonów dotyczyła niemowląt w wieku od jednego miesiąca do jednego roku. W tej grupie wiekowej, 22 proc. zgonów dotyczyło "niewyjaśnionych przyczyn", które które są silnie powiązane z używaniem alkoholu, palenia tytoniu i niedostatkiem matek.

W Anglii rząd uznając, że dzieci nastoletnich matek są bardziej narażone na zgon, zdecydował się otoczyć młodociane matki dodatkowym wsparciem. Polega ono na tym, że specjalnie przeszkolone pielęgniarki odwiedzają nastoletnie matki regularnie od początku ciąży, aż do czasu, gdy dziecko skończy dwa lata. Ten projekt ma bardzo dobre wyniki.

Jak wynika jednak z raportu wsparciem powinny zostać objęte matki w każdym wieku, nie tylko te, które po raz pierwszy zostają matkami w wieku nastu lat.

Badanie, zlecone przez Partnerstwa Doskonalenia Jakości w Ochronie Zdrowia i opublikowany przez Królewskie Kolegium Pediatrii i Zdrowia Dziecka, z kolei wskazały na inne problemy. Wynika z niego, że urazy nadal są najczęstszą przyczyną śmierci w dzieciństwie, jednak są one coraz rzadsze.

Badanie wykazało również, że aż 70 proc. dzieci, które umierają w Wielkiej Brytanii ma choroby przewlekłe, takie jak nowotwory, mukowiscydoza lub padaczka.

Więcej: www.bbc.co.uk 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum