Większość receptorów bólowych reaguje tylko na specyficzny rodzaj bodźca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 listopada 2016 14:30

Ponad 85 proc. receptorów bólowych reaguje tylko na specyficzny rodzaj bodźca, zachowując obojętność wobec innych czynników - zawiadamiają badacze na łamach Science Advances.

Większość receptorów bólowych reaguje tylko na specyficzny rodzaj bodźca
Większość neuronów specjalizuje się tylko w jednym typie bólu. Fot. PTWP

Do tej pory sądzono, że receptory bólowe - nocyceptory - są wrażliwe na wszelkie rodzaje bodźców mogących wywoływać uszkodzenia tkanek. Jednak naukowcy z University College London w badaniu na myszach wykazali, że większość nocyceptorów reaguje tylko na jeden wybrany czynnik, np. ciepło, chłód lub oddziaływania mechaniczne.

Wyniki badania mogą posłużyć w opracowaniu nowych leków przeciwbólowych.

Podczas eksperymentów badacze zastosowali metodę obrazowania optycznego polegającą na wprowadzeniu do organizmu specjalnego znacznika, dzięki któremu można monitorować aktywność poszczególnych receptorów - pobudzone receptory zaczynają emitować fluorescencyjne światło.

Specjaliści wywoływali u myszy różne doznania bólowe - podszczypywali je, wystawiali na działanie nadmiernego ciepła lub zimna. W ten sposób sprawdzali, które nocyceptory zareagują w określonej sytuacji. Większość z nich reagowała wybiórczo.

- Chociaż większość neuronów specjalizuje się tylko w jednym typie bólu, w wyniku uszkodzenia tkanki mogą one przekształcić się w czujniki uniwersalne. To może wyjaśniać rozbieżności pomiędzy wynikami naszego badania a wynikami innych badań, w których zastosowano bardziej inwazyjne metody - mówi dr Edward Emery, koordynator przedsięwzięcia.

Badacze uważają, że poprzednie badania, w których do wykrywania aktywności nocyceptorów stosowano elektrody, mogły zmieniać właściwości receptorów bólowych i w konsekwencji dawać mylne rezultaty.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum