Większe nakłady na badania i rozwój, także dla medycyny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 września 2013 14:30

Realizacja programu operacyjnego "Inteligentny rozwój" powinna przynieść wzrost nakładów na służące przedsiębiorstwom badania i rozwój z obecnych 0,7 proc. do ok. 1,8 proc. PKB w 2020 r. - podała w poniedziałek (30 września) minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Większe nakłady na badania i rozwój, także dla medycyny
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Program "Inteligentny rozwój", podobnie jak pozostałe programy operacyjne finansowe z unijnego budżetu na lata 2014-2020, jest obecnie w fazie konsultacji. Zastąpi on obecny program "Innowacyjna gospodarka", służący m.in. wzmocnieniu konkurencyjności przedsiębiorstw. 

Bieńkowska potwierdziła w poniedziałek, że w grudniu projekty wszystkich programów operacyjnych ma przyjąć rząd, a na przełomie roku będą one przekazane Komisji Europejskiej, z którą są na bieżąco dyskutowane. Negocjacje z Komisją mogą potrwać od kilku miesięcy do roku. 

- Efektem tego programu ma być wzrost środków na badania i rozwój przedsiębiorców z obecnych 0,7 proc. do 1,8 proc. PKB. Podstawowym problemem polskiej przedsiębiorczości jest nieinwestowanie w badania i rozwój przez przedsiębiorstwa, a nie przez budżet - oceniła minister. 

Jej zdaniem samo zwiększanie w budżecie puli środków na badania i rozwój np. o kilka dziesiątych procenta rocznie nie zmniejszyłoby przepaści, jaka dzieli nakłady polskich przedsiębiorców na te cele z nakładami firm w krajach bardziej rozwiniętych. "Inteligentny rozwój" ma dysponować środkami, które pobudzą takie działania. 

- Dzięki temu w 2020 r. mamy nadzieję - choćby w niewielkim zakresie - być krajem, który nie tylko kupuje idee, licencje czy patenty, ale który sam będzie w stanie zaoferować światu kilka takich pomysłów; bo to jest w tej chwili najdroższa rzecz w gospodarce - wyjaśniła Bieńkowska. 

Środki z "Inteligentnego rozwoju" będą skierowane do średnich i dużych firm oraz instytucji naukowych i uczelni. Planowane jest też wsparcie dla instytucji otoczenia biznesu. Unijne pieniądze mają wspomagać cały proces tworzenia innowacyjnych rozwiązań - od pomysłu, poprzez prototyp, aż po jego wdrożenie i wprowadzenie innowacyjnego produktu na rynek. Pierwszy etat - do prototypu - będzie finansowany w formie dotacji, a kolejne - poprzez pożyczki i inne instrumenty zwrotne. 

- Bardzo duży komponent programu będzie dotyczył nawiązywania współpracy uczelni i innych podmiotów z przedsiębiorcami; współpracy, która jednak musi skończyć się wdrożeniem i wprowadzeniem produktu czy nowego rozwiązania na rynek - podkreśliła minister. 

Odpowiadając na postulaty marszałków województw, którzy chcieliby dysponować częścią środków na badania i rozwój także w programach regionalnych, resort rozwoju regionalnego zaproponował, by w programie "Inteligentny rozwój" dostępne były środki przeznaczone dla poszczególnych regionów. Samorządy będą mogły nimi dysponować, jednak przeznaczenie pieniędzy na konkretne badania będzie wymagało zgody ministra nauki. 

Resort nauki ma ocenić, czy proponowany przez samorząd i regionalne środowiska kierunek takich badań jest zgodny z rozwijaniem polskiej lub regionalnej specjalizacji w danej dziedzinie. Na przykład tak zwanymi inteligentnymi specjalizacjami woj. śląskiego mają być: energetyka, medycyna oraz sektor wysokich technologii informatycznych i komunikacyjnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze