Wiecej alkoholu = większe ryzyko raka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2010 15:20

Picie alkoholu przyspiesza skracanie końcówek chromosomów i tym samym zwiększa ryzyko raka - ostrzegają naukowcy z Włoch.

Telomery nie lubią alkoholu.

Ostrzeżenie padło podczas tegorocznego spotkania Amerykańskiego Związku Badań nad Rakiem.

Sprawdzian tej tezy o zwiększonym ryzyku zapadnięcia na nowotwór polegał na tym, że doktor Andrea Baccarelli wraz z kolegami badał DNA 59 osób nałogowo nadużywających alkoholu i 197 osób pijących alkohol w różnych ilościach w zależności od sytuacji. Uczestnicy obydwu grup byli dobrani pod względem wieku, zwyczajów żywieniowych, aktywności fizycznej, poziomu stresu wywoływanego pracą i warunków środowiskowych.

Okazało się, że długość telomerów, czyli ochronnych sekwencji DNA na końcach chromosomów, jest znacząco obniżona u ludzi pijących duże ilości alkoholu w porównaniu z osobami niepijącymi. Z kolei alkoholicy mają telomery prawie o połowę krótsze.

Autorzy doniesienia podkreślają, że różnica w długości telomerów u osób pijących jest bardzo wyraźna, co wskazuje jak duży wpływ na nasz organizm ma alkohol i tłumaczy zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów u alkoholików.

Telomery są bardzo ważne dla genetycznej stabilności komórek. Skracają się z każdym podziałem komórki, a to z kolei wpływa na proces starzenia całego organizmu. Osoby, które dużo piją i mają krótkie telomery, częściej chorują na raka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum