Wiara w negatywny wpływ stresu na zdrowie sprzyja zawałom

Autor: Kopalnia Wiedzy/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2013 08:58

- Osoby, które sądzą, że stres niekorzystnie wpływa na ich zdrowie, są w większym stopniu zagrożone zawałem serca - przekonują naukowcy z międzynarodowego zespołu doktora Hermana Nabiego z INSERM-una na łamach "European Heart Journal".

Wiara w negatywny wpływ stresu na zdrowie sprzyja zawałom

Uczeni analizowali dane uzyskane w ramach brytyjskiego studium Whitehall II. Były to przypadki 7268 kobiet i mężczyzn (losy śledzono maksymalnie przez 18 lat, od 1991 r.). Średnia wieku wyniosła 49,5 roku. W okresie objętym studium odnotowano 352 zawały lub zgony w wyniku zawału - informuje portal kopalniawiedzy.pl

Ochotników pytano, w jakim stopniu stres wpływa na ich zdrowie. Naukowcy podzielili uzyskane odpowiedzi na 3 grupy: w ogóle, lekko lub umiarkowanie oraz bardzo lub ekstremalnie. Pracowników służby cywilnej pytano również o nasilenie przeżywanego stresu oraz o tryb życia: palenie, spożycie alkoholu, dietę i aktywność fizyczną. Poza tym zbierano dane dotyczące ciśnienia krwi, cukrzycy, wskaźnika masy ciała, stanu cywilnego, wieku, płci, pochodzenia etnicznego i statusu socjoekonomicznego.

Gdy wzięto poprawkę na czynniki socjoekonomiczne, okazało się, że ludzie, którzy na początku studium wspominali o dużym bądź ekstremalnym wpływie stresu na ich zdrowie, byli ponad 2-krotnie bardziej zagrożeni zawałem od osób niedostrzegających żadnego wpływu. Gdy uwzględniono biologiczne, behawioralne i psychologiczne czynniki ryzyka, w tym poziom stresu i wsparcie społeczne, ryzyko było mniejsze, ale nadal podwyższone (49 proc.).

Naukowcy ustalili też, że związek między indywidualną percepcją wpływu stresu na zdrowie i ryzykiem zawału był niezależny od czynników biologicznych, niezdrowych zachowań i innych czynników psychologicznych.

Więcej: kopalniawiedzy.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum