Ważne odkrycie wirusologów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 maja 2010 13:30

Cząsteczka o nazwie nukleozyna hamuje aktywność nukleoproteiny i zdolność wirusa grypy typu A do replikacji

Nowe szczepy wirusa grypy typu A cały czas stanowią zagrożenie dla zdrowia, dodatkowo część z nich jest odporna na działanie obecnie dostępnych leków. Sprawia to, że prace nad odkryciem nowych strategii leczenia grypy cały czas trwają.

Wirusy grypy zbudowane są z cząstek białka, które pokrywa znajdujący się wewnątrz materiał genetyczny złożony z białka nukleoproteiny i RNA. Bez nukleoproteiny wirus nie może się namnażać w komórkach zakażonego organizmu.

Dotychczas dostępne leki przeciwwirusowe, stosowane u chorych na grypę, takie jak Relenza czy Tamiflu należą do tzw. inhibitorów neuraminidazy. Powodują, że wirus traci zdolność przyczepiania się do komórek górnych dróg oddechowych.

Richard Kao wraz z zespołem z Uniwersytetu w Hong Kongu odkrył, że mała cząsteczka o nazwie nukleozyna hamuje powielanie wirusa grypy typu A zarówno w liniach komórkowych, jak również w organizmie myszy.

Nukleozyna hamuje działanie nukleoproteiny. Ponieważ w materiale genetycznym wirusa grypy typu A są zakodowane sekwencje tylko 11 białek, odkrycie cząsteczki blokującej nukleoproteinę farmakologicznie jest znaczącym postępem na drodze do opracowania nowych terapii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum